Śląskie: radni apelują o zmianę planu finansowego NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2010 15:53

Podczas sesji sejmiku woj. śląskiego radni zaapelowali o zwiększenie planu finansowego NFZ oraz o zmianę niekorzystnego dla woj. śląskiego algorytmu podziału środków.

Śląskie: radni apelują o zmianę planu finansowego NFZ

Przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zadeklarowali, że cieszy ich działanie śląskich samorządowców. Jak wskazali, przyszłoroczny plan finansowy dla woj. śląskiego, opiewający na 7,019 mld zł, jest identyczny z tegorocznym, podczas gdy wydatki wzrosną. Aby zbilansować to, co obecnie wykonują śląskie placówki, potrzeba byłoby co najmniej 400 mln zł więcej.

W apelu adresowanym m.in. do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Ewy Kopacz i prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza śląscy radni wyrazili „głębokie zaniepokojenie” przyjętym już przyszłorocznym planem finansowym NFZ, zakładającym „spadek nakładów na lecznictwo szpitalne i stagnację w wielu innych dziedzinach”.

Radni uważają, że wdrożenie planu spowoduje dramatyczne ograniczenie dostępności do usług medycznych i w konsekwencji naruszenie praw pacjentów.

Sygnatariusze stanowiska wskazali też, że woj. śląskie wyróżnia się szczególnie wysokimi wskaźnikami zachorowalności i umieralności mieszkańców, a przeciętna długość życia jest jedną z najniższych w Polsce. Tymczasem dokonane w poprzednich latach zmiany algorytmu podziału środków w niesprawiedliwy sposób dzielą środki NFZ.

– Ten apel nas absolutnie cieszy, dlatego, że jest zwerbalizowaniem na zewnątrz tego stanu, o którym my cały czas informujemy – skomentował stanowisko radnych Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

Zaznaczył jednak, że plan Funduszu został już zatwierdzony: – Należy z tego wyciągnąć dość smutny dla Śląska wniosek, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym i ekonomicznym tych pieniędzy więcej nie będzie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum