Śląskie: radni Sejmiku apelują do NFZ ws. uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój

Autor: Anna Gomułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 19:49

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach wystosowali podczas poniedziałkowej sesji apel do NFZ ws. dalszego finansowania oddziału reumatologicznego w uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój.

Obrady Sejmiku Województwa Śląskiego Fot. PTWP

Za wystosowaniem apelu zagłosowało 32 radnych (na 33 obecnych), jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że oddział reumatologii działa w Goczałkowicach od 62 lat i cieszy się renomą wśród pacjentów.

- W związku z wejściem w życie sieci szpitali oddziałowi reumatologii  grozi zamknięcie z powodu braku finansowania. Na przyjęcie oczekuje tam obecnie ok. 1 tys. osób - mówił marszałek.

- Kolejka chętnych świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Goczałkowice to wyjątkowe miejsce na mapie województwa śląskiego ze 160-letnią tradycją uzdrowiska. Apelujemy, by nie niszczyć tego, co działa dobrze - dodał marszałek.

Stanowisko samorządu województwa w tej sprawie wspiera śląsko-dąbrowska "Solidarność". - Leczeni są tam emerytowani górnicy i hutnicy z całego województwa. Mówimy też przecież o kilkudziesięciu miejscach pracy, zajmowanych przez wieloletnich, doświadczonych pracowników - zaznaczyła podczas konferencji przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" w Katowicach Halina Cierpiał.

Wicemarszałek województwa Michał Gramatyka wskazywał z kolei na potencjał uzdrowiska i oddziału reumatologii. - Rocznie przyjmowanych jest tam około 12 tys. pacjentów. Od 2010 r. samorząd województwa śląskiego wydał na rozwój tej placówki 14 mln zł - podkreślił.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przedłużył wygasający z końcem marca kontrakt na oddział reumatologiczny uzdrowiska w Goczałkowicach do końca czerwca. - W tym czasie mamy nadzieję wypracować rozwiązanie najlepsze dla pacjentów - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum