Śląskie: radni PO alarmują - kondycja finansowa szpitali coraz gorsza

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2020 09:04

Pogorszyła się sytuacja finansowa szpitali zarządzanych przez samorząd województwa. Wzrosło zadłużenie, a pacjenci mają gorszy dostęp do specjalistów - wskazują radni województwa śląskiego z klubu PO.

Śląskie: radni PO alarmują - kondycja finansowa szpitali coraz gorsza
Na zdjęciu: obrady Sejmiku Województwa Śląskiego Fot. PTWP

Jak napisali radni, "rok 2019, pomimo prowadzonych 21 programów naprawczych, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej podległe Marszałkowi Województwa zakończyły skumulowanym ujemnym wynikiem finansowym na poziomie - 125,2 mln zł, tj. gorszym o 20,8 mln zł niż w roku 2018. Ponadto zdecydowanie większa była wysokość zobowiązań wymagalnych krótkoterminowych, która wzrosła w roku 2019 o ponad 20 proc. (z 125,4 do 153,5 mln zł)" - informuje Dziennik Zachodni.

Radni Platformy zwracają uwagę, że bardzo niepokojąco wygląda porównanie wyników finansowych czterech największych szpitali, wśród których w trzech (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Szpital Wojewódzki Bielsko-Biała) wynik finansowy za 2019 rok jest zdecydowanie gorszy niż za 2018, a w WSS nr 4 w Bytomiu nawet niemal dwukrotnie gorszy.

"Podobnie sytuacja wygląda w większości mniejszych szpitali, przykładowo w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu strata jest ponad czterokrotnie większa niż w roku 2018. Również wzrost zobowiązań wymagalnych w roku 2019 jest w większości szpitali zatrważający - przykładowo w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej wzrósł on o 285 proc. w porównaniu do roku 2018"- podkreślają radni.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum