Śląskie: przekształcenia lekiem na zadłużenie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 12:50

Marszałek chce przekształcać szpitale w spółki. Częstochowę jednak te zmiany ominą ze względu na wysokie zadłużenie szpitali na Parkitce i Tysiącleciu.

W województwie śląskim długi szpitali i przychodni rosną. Pod koniec 2009 roku zobowiązania wynosiły: krótkoterminowe – 420 mln, wymagalne – 133 mln zł. Lekiem na to ma być przekształcanie tych placówek w spółki. Nawet uznanych za strategiczne, dużych szpitali wojewódzkich.

– Nie będziemy natomiast przekształcać placówek, które dziś dobrze sobie radzą finansowo. Ten scenariusz przewidziany jest dla szpitali, które wciąż mają kłopoty. Chcemy przy tym skorzystać z rządowej pomocy finansowej dla szpitali zamienianych w spółki – stwierdził wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.

Problem będzie jednak oddłużenie placówek, bo spółki - nawet, jeśli w całości pozostaną własnością samorządu wojewódzkiego - nie mogą już na starcie mieć zobowiązań finansowych.

Urząd Marszałkowski nie bierze pod uwagę w swoich planach dotyczących przekształceń Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny (placówek na Tysiącleciu i Parkitce), które po połączeniu nie zostaną spółką prawa handlowego. Powodem jest ich bardzo zła sytuacja finansowa. Spłata ich długów, konieczna przy komercjalizacji, kosztowałaby sporo ponad 40 mln złotych.

Zdaniem Aleksandry Marzyńskiej, rzeczniczki marszałka, Parkitka, która wraz ze szpitalami wojewódzkimi w Sosnowcu, Bielsku-Białej i Rybniku, działa w ogólnopolskiej sieci centrów urazowych, zarządzana przez samorząd województwa daje gwarancję, że utrzyma się, a nawet poszerzy swoją działalność.

Więcej na: czestochowa.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum