Śląskie: prawie wszystkie szpitale zgodziły się na ryczałt

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 września 2017 11:58

Na 71 szpitali szpitali z woj. śląskiego, które znalazły się w sieci, 69 podpisało umowy z NFZ na czwarty kwartał. Zaakceptowały tym samym wyliczone przez Fundusz ryczałty, ale zamknięcie negocjacji nie rozwiało wszystkich obaw dyrektorów.

Śląskie: prawie wszystkie szpitale zgodziły się na ryczałt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obliczanie ryczałtów trwało ponad dwa miesiące. Co ciekawe, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, do którego przyłączono Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii oraz Szpital Powiatowy w Zawierciu skonsolidowany z poradniami zostaną poinformowane o wysokości ryczałtów dopiero pod koniec września, czyli zaledwie kilka dni przed tym, jak zaczną one obowiązywać.

O swoje ryczałty twardo spierały się m.in. szpitale podległe marszałkowi.

Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ, tłumaczy w Gazecie Wyborczej, że wzór na ryczałt może się nie podobać, ale ma tę zaletę, że wyklucza możliwość dodawania jakiemuś szpitalowi pieniędzy "po uważaniu".

Wicemarszałek Michał Gramatyka, odpowiedzialny w zarządzie województwa za szpitale, uważa tymczasem, że jeśli ryczałt na 2018 rok będzie odpowiadał temu z ostatniego kwartału roku 2017, to sytuacja placówek nie będzie najlepsza, ponieważ NFZ da za mało, by sfinansować obowiązkowe podwyżki płac.

Wzór na ryczałt na 2018 rok to de facto 13 odrębnych wzorów zajmujących całą stronę A4.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum