Śląskie: posiedzenie WRDS ws. ochrony zdrowia m.in. nt. nadwykonań i wyceny świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2018 13:38

Spór pomiędzy samorządem województwa śląskiego a NFZ o nadwykonania, zapewnienie funkcjonowania oddziałów, które znalazły się poza siecią szpitali i wycena leczenia pacjentów psychiatrycznych to tematy posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.

Spór samorządu wojewódzkiego z NFZ o nadwykonania dotyczy około 20 mln zł Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tuż przed poniedziałkowym planarnym posiedzeniem WRDS wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka wyjaśnił, że spór samorządu wojewódzkiego z NFZ o nadwykonania dotyczy około 20 mln zł. Chodzi o procedury medyczne ratujące życie, wykonane w ubiegłym roku w śląskich szpitalach.

- Mamy nadzieję, że uda nam się ten temat załatwić ugodowo, czyli uda nam się doprowadzić do sytuacji, w której porozumiemy się i nie będziemy musieli walczyć o te pieniądze na drodze sądowej - mowił Gramatyka.

Drugim tematem posiedzenia WRDS są konkursy dla oddziałów, które po wprowadzeniu sieci szpitali znalazły się poza nią. - Mamy kilka takich oddziałów, które są bardzo istotne z punktu widzenia zabezpieczenia medycznego naszego województwa, np. geriatria przy ul. Raciborskiej w Katowicach albo oddział reumatologiczny w Goczałkowicach - wskazywał wicemarszałek.

Dodał, że samorząd stara się uzyskać dla tych oddziałów zapewnienie funkcjonowania. - Jeżeli nie dostaną kontraktu z NFZ, będą musiały być zlikwidowane. Nie wyobrażam sobie, co by to znaczyło dla naszych pacjentów - zaznaczył.

Uczestnicy posiedzenia WRDS będą też dyskutowali na temat wyceny leczenia pacjentów psychiatrycznych. Gramatyka mówił o "solidnych" dysproporcjach między tzw. punktami rozliczeniowymi w woj. śląskim i mazowieckim. - To per saldo przekłada się na miliony złotych, których nie dostajemy, mimo że przecież nasi pacjenci są tacy sami jak pacjenci w Mazowieckiem - zauważył.

Samorząd wojewódzki prowadzi 46 placówek ochrony zdrowia (36 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i 10 spółek) ze 141 stacjonarnych podmiotów na Śląsku. Do sieci włączono 75 szpitali. 23 z nich to tzw. placówki marszałkowskie, które hospitalizują rocznie około 310 tys. pacjentów - jedną trzecią wszystkich w regionie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum