Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-10-2012 09:31

Śląskie: poseł PiS żąda wyjaśnień ws. podziału funduszu zapasowego NFZ

Poseł Wojciech Szarama, szef śląskiego PiS, pyta ministra zdrowia o podział pieniędzy z funduszu zapasowego. Zaznacza, że Centrala NFZ podzieliła 417 mln zł "po uważaniu": ponad połowę (256 mln zł) otrzyma Mazowsze, natomiast Śląski OW NFZ - czterokrotnie mniej.

Stało się tak mimo obietnic ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, że nigdy już pieniądze Funduszu nie będą dzielone według uznania, co wytknęli mu nawet posłowie jego własnej partii.

Jak dotąd Wojciech Szarama jest jedynym parlamentarzystą, który oficjalnie zareagował w tej kwestii. W interpelacji do ministra zdrowia napisał, że "decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie podziału tzw. funduszu zapasowego wpisuje się w serię niesprawiedliwych i krzywdzących ustaleń dyskryminujących województwo śląskie, a faworyzujących Mazowsze".

Szarama przypomina, że już w 2010 r. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał z funduszu zapasowego 200 mln zł, a mazowiecki - 400 mln zł. Rok później dysproporcje były jeszcze większe: Śląsk otrzymał 15 mln zł, a Mazowsze - 535 mln zł.

Więcej: www.gazeta.pl