Śląskie: ponad 620 mln zł więcej na leczenie w 2018 r. OW NFZ ocenia, że o 50 mln zł za mało

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2017 10:41

Budżet Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wzrośnie w przyszłym roku o 621 mln zł. Zdaniem dyrektora Jerzego Szafranowicza to jednak za mało o ok. 50 mln zł.

Śląskie: ponad 620 mln zł więcej na leczenie w 2018 r. OW NFZ ocenia, że o 50 mln zł za mało
Według planu finansowego na przyszły rok budżet śląskiego NFZ będzie o 7 proc. większy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W roku 2017 Śląski OW NFZ ma przeznaczyć na leczenie ok. 8,8 mld zł. Według planu finansowego na przyszły rok będzie to ponad 9,4 mld. To wzrost o 7 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

W innych oddziałach Funduszu wzrost będzie nieco większy. W Wielkopolsce i na Pomorzu wyniesie 7,6 proc., w Małopolsce 8,1 proc., a na Mazowszu 8,4 proc.

Jak wyjaśnia była wiceminister zdrowia Anna Knysok, algorytm podziału środków na leczenie pomiędzy województwa był wcześniej prosty. Wynikał z liczby mieszkańców i wielkości składek. Każdy mógł sam sprawdzić, ile kasa chorych dostanie pieniędzy na podstawie danych z GUS. Obecnie wzór ten jest bardzo skomplikowany. Uwzględnia się w nim koszty różnych drogich świadczeń. Liczby podstawiane do wzoru znane są tylko Funduszowi.

Śląski OW NFZ dokonał jednak własnych obliczeń. Wynika z nich, że budżet oddziału na przyszły rok powinien być o ok. 50 mln zł większy. Te pieniądze zostałyby przeznaczone na rozładowanie największych kolejek do świadczeń.

Więcej: bielskobiala.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum