KR/Rynek Zdrowia | 10-12-2010 15:11

Śląskie: ponad 570 stomatologów straciło kontrakty z NFZ

Śląski NFZ informuje, że na stomatologię w 2011 r. przeznaczy o 23 mln zł więcej niż w tym roku. Jednocześnie w konkursach NFZ przepadło 576 stomatologów.

Jak podaje Dziennik Zachodni, kontrakty na 2011 r. z Narodowym Funduszem Zdrowia straciło ponad pół tysiąca stomatologów. Np. w Gliwicach umowy z Funduszem nie podpisały 62 gabinety stomatologiczne, w Katowicach 44. W Ogrodzieńcu umowę z NFZ podpisze jeden z pięciu tamtejszych gabinetów.

Przeciw wynikom konkursu ofert z zakresu stomatologii ogólnej zaprotestowała m.in. Śląska Izba Lekarska. W piśmie do dyrektora oddziału dr Halina Borgiel-Marek, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej, zwraca się z prośbą o pilne wyjaśnienie zasad i kryteriów oceny, jakie obowiązywały w zakończonym 30 listopada 2010 r. konkursie.

„Wyrażamy zaniepokojenie ilością świadczeniodawców, którzy nie uzyskali kontraktu oraz dużą liczbą zredukowanych kontraktów. (...) Ze zdziwieniem przyjmujemy fakt nie przyznania środków finansowych gabinetom, będącym jedynymi świadczeniodawcami w mniejszych miastach i wsiach w latach ubiegłych. Głównym zadaniem NFZ jest zabezpieczenie równego dostępu do usług na każdym terenie” – czytamy w piśmie Izby do NFZ.

Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl informuje, że kwota na świadczenia stomatologiczne w 2011 r. wzrosła o 23 mln zł. Dodaje jednak, że decyzja dyrektora Oddziału o zmianie ilości punktów spowodowała, iż można było podpisać kontrakty z mniejszą ilością stomatologów.

Zgodnie z zarządzeniem docelowa ilość punktów na etat to 180 tys. Przy zastosowaniu takiego wskaźnika kontraktów nie otrzymałoby kolejne 60 proc. stomatologów.

– W związku ze zwiększeniem punktów etatowych przypadających na stomatologa z 78 tys. na 102 tys., mimo iż dysponujemy większymi środkami, mogliśmy kupić mniej etatów. W związku z tym, mamy 247 etatów mniej, ale kupiliśmy więcej świadczeń wysokiej jakości – wyjaśnia Kopocz.

Informuje też, że konkurs był przeprowadzony w systemie kontraktowania według powiatów i są wśród nich są takie, gdzie zostały jeszcze pieniądze do zagospodarowania.

– Obecnie sprawdzamy oferty stomatologów, którzy mogliby te „białe plamy” wypełnić. To wymaga precyzyjnej analizy, nad którą właśnie pracujemy. W najbliższych dniach będziemy mieć pewność, ile pieniędzy zostało i gdzie możemy świadczenia dokupić – mówi rzecznik śląskiego oddziału Funduszu.