Śląskie: podatek VAT pogrąży szpitale?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2013 15:02

Śląskie szpitale obawiają się podwyżki VAT na wyroby medyczne, którymi są zarówno sprzęt ortopedyczny, wózki inwalidzkie, protezy, peruki dla chorych po chemioterapii, jak i cały sprzęt jednorazowego użytku, czyli strzykawki, igły, waciki, plastry, narzędzia do operacji itp. - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Śląskie: podatek VAT pogrąży szpitale?
Zwiększenia stawki z 8 do 23 proc. domaga się od Polski Komisja Europejska.

Czytaj: Unia przywołuje nas do podatkowego porządku. Komu VAT nie w smak?

Zdaniem Anny Knysok, wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, w przypadku jej szpitala to ogromne pieniądze. Przy wydatkach około 10 mln złotych rocznie na wyroby medyczne podwyższenie stawki VAT oznaczałoby, że placówka musiałaby zapłacić 1,5 mln zł więcej.

Wielu dyrektorów, pytanych o podwyżkę VAT, odpowiada słowami "absurd" albo "katastrofa" i uprzedza, że może to doprowadzić do załamania się i tak już bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitali - informuje "Gazeta Wyborcza".

Ich zdaniem, jeśli doszłoby do takiej podwyżki, NFZ musiałby podnieść stawki za poszczególne procedury. Ponieważ najpewniej w dobie kryzysu nie będzie podwyżki składki zdrowotnej, ogólna kwota na kontrakty się nie zwiększy. Szpitale dostaną więc tyle samo pieniędzy co teraz, ale pacjentów będą mogli przyjąc mniej.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum