Śląskie: po kontroli NIK trzy placówki z negatywną oceną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2013 11:48

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała, jak szpitale wykorzystują sprzęt kupiony dzięki unijnym dotacjom. W województwie śląskim kontroli poddano cztery placówki. Trzy oceniono negatywnie.

Śląskie: po kontroli NIK trzy placówki z negatywną oceną

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w województwie śląskim NIK skontrolowała cztery szpitale, wśród nich Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu. Zakupiony dzięki dotacjom tomograf komputerowy oraz aparat rentgenowski lecznica wykorzystywała zgodnie z przepisami.

W innej bytomskiej placówce było już o wiele gorzej: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 dostał 1,3 mln zł, ale część musiał zwrócić, bo szybko wyszło na jaw, że na zakup tego samego sprzętu wystarał się o "podwójne dotacje", a więc bezprawnie. Natomiast z zakupionego mammografu szpital korzystał o wiele za mało.

Jedną z kontrolowanych placówek był Szpital Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, który w 2008 roku kupił za dotację wartą 2,3 mln zł aparat do badań naczyniowych, ale przez trzy lata w ogóle z niego nie korzystał. Miał też aparat rentgenowski, którego nie użył ani razu.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum