Śląskie: pikieta w obronie karty pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 19:49

We wtorek (17 stycznia) przed Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Katowicach Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) zorganizował pikietę w obronie karty chipowej.

Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Jak powiedział członek RAŚ Michał Buchta, nadal spodziewać można się likwidacji kart chipowych, ponieważ "prezes NFZ wprawdzie wycofał się z tego pomysłu, jednak ostateczna decyzja nie została odwołana, a tylko odsunięta w czasie".

Zniesienia kart obawia się także uczestniczący w pikiecie Andrzej Sośnierz, były szef Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, która w 2001 r. wprowadziła elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego. - Karta mogła posłużyć do likwidacji recept papierowych - uważa Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem skutkiem działań NFZ może być ostateczna likwidacja karty poprzez stopniowe ograniczanie jej funkcji. Dodał, że tych funkcji mogła mieć więcej, ale nie udało się ich wprowadzić. 

Z informacji udzielanych przez Śląski OW NFZ wynika, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ wprowadzany jest nowy system numeracji recept - zamiast 20 mają obowiązywać 22 cyfry. Po zmianach numery nie będą generowane z karty chipowej, tylko z tzw. puli zewnętrznej (bazy ogólnej). Wprowadzenie nowego systemu numeracji recept wiąże się z modyfikacją oprogramowania obsługującego karty.

- Najważniejsza informacja jest taka, że karta jest ważna jako współźródło do drukowania recepty i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić - zapewnił Jacek Kopocz rzecznik śląskiego NFZ. Dodał jednak, że w okresie przejściowym "przez pewien czas nie będzie można wydrukować (...) recepty, która będzie miała zgodny z rozporządzeniem i zarządzeniem numer". Karta może spełniać swoje dotychczasowe zadanie jedynie po modyfikacji w oprogramowaniu.

Jacek Kopocz informował, że dostosowanie oprogramowania leży w gestii zakładów opieki zdrowotnej.  Dodał, że przemiana może potrwać do pół roku. Na Śląsku jest około 20 tys. lekarzy i ponad 2,5 tys. ZOZ-ów.

Przypomnijmy, że w piątek (13 stycznia) na stronie internetowej śląskiego oddziału NFZ pojawił się komunikat, który wywołał ogromne poruszenie w środowisku medycznym, aptekarskim, ale także wśród pacjentów. Wynikało z niego, że recepta wygenerowana przy użyciu karty nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra oraz zarządzenia prezesa NFZ.

W sobotę (14 stycznia) pojawił się kolejny komunikat zmieniający poprzedni. - Piątkowy komunikat informował, że rozpoczyna się okres przejściowy wprowadzania nowego systemu numeracji recept - tłumaczył Jacek Kopocz. Wyjaśnił, że pojawiły się wątpliwości z interpretacją pierwszego komunikatu, dlatego "dla spokoju ten komunikat został zdjęty".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum