Śląskie: niższe kontrakty na rehabilitację dzieci - władze województwa protestują

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2014 11:48

Zdaniem Barbary Daniel, dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, NFZ znacząco ogranicza dostęp najmłodszych pacjentów do świadczeń rehabilitacyjnych.

Niższy kontrakt na rehabilitację neurologiczną i ogólnoustrojową otrzymało np. Centrum Pediatrii w Sosnowcu, szpital do którego trafiają wcześniaki, dzieci z porażeniem mózgowym i ofiary wypadków komunikacyjnych - informuje Dziennik Zachodni.

Decyzja NFZ oznacza, że dzieci staną w kolejce do leczenia i będą musiały czekać nawet rok na wizytę u lekarza. Tymczasem rehabilitację, aby przyniosła spodziewany efekt, trzeba rozpocząć jak najszybciej.

NFZ stawia świadczeniodawcom warunki, m.in. konieczność zatrudnienia terapeutów zajęciowych oraz wymóg posiadania w miejscu wykonywania świadczeń urządzenia wytwarzającego impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Zdaniem specjalistów urządzenie to  nie jest konieczne dla prawidłowej realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji.

Władze województwa wystąpiły już do dyrekcji Śląskiego OW NFZ z pismem protestacyjnym w ktorym zarząd województwa wyraża sprzeciw wobec zmniejszenia kontraktów na rehabilitację dla dzieci i dorosłych w placówkach należących do samorządu (SP ZOZ "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu oraz Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej).

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum