Śląskie: nie ma limitów, w regionie kolejki do usunięcia zaćmy mają nie przekraczać dwóch miesięcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 17:02

82 mln zł trafi dodatkowo do świadczeniodawców w woj. śląskim - poinformował w środę śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowe pieniądze pozwalają m.in. na praktyczne zlikwidowanie kolejek do usunięcia zaćmy.

Śląskie: nie ma limitów, w regionie kolejki do usunięcia zaćmy mają nie przekraczać dwóch miesięcy
Prof. Edward Wylęgała: - Na operację zaćmy w trybie pilnym trzeba czekać w woj. śląskim obecnie miesiąc lub nawet krócej - w razie wskazań, natomiast w trybie stabilnym - ok. 2 miesięcy. Fot. PTWP

- W związku ze zmianą wyceny świadczeń w podstawowych zakresach - chirurgii ogólnej i interny - do świadczeniodawców trafi prawie 82 mln zł więcej - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach pełniący obowiązki dyrektor śląskiego oddziału NFZ Piotr Nowak.

Od 1 kwietnia NFZ finansuje nielimitowo - zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów świadczenia diagnostyki - tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz operacje usunięcia zaćmy.

Zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Ewa Kabza poinformowała, że dzięki dodatkowym pieniądzom w regionie będzie można przeprowadzić dodatkowo zabiegi zaćmy za 40 mln zł.

- To przyczyni się przyczyni się do tego, że kolejka do operacji zaćmy zmniejszy się o 46 proc. - podkreśliła. W przypadku tomografii komputerowej i rezonansu, na które pacjenci również od lat musieli czekać w długich kolejkach, kolejki mają się zmniejszyć odpowiednio o 90 i 44 proc.

Wojewódzki konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Edward Wylęgała sprecyzował, że na operację zaćmy w trybie pilnym trzeba czekać obecnie miesiąc lub nawet krócej - w razie wskazań, natomiast w trybie stabilnym - ok. 2 miesięcy. - To magiczne słowo - nielimitowany - czekaliśmy na to wiele, wiele lat. Nie wierzyłem już, że tak będzie, jeśli chodzi o zaćmę - wyznał.

W woj. śląskim w ubiegłym roku wykonano ponad 51 tys. operacji usunięcia zaćmy, w tym roku ma to być o 25 proc. więcej.

Podczas konferencji poinformowano też, że śląski oddział NFZ zapłaci placówkom za ubiegłoroczne świadczenia wykonane ponad limit kwotę 87,6 mln zł, co pokryje blisko 97 proc. ubiegłorocznych nadwykonań.

PAP - Anna Gumułka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum