Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia | 03-11-2011 11:59

Śląskie: nerwowo wokół podziału funduszu zapasowego NFZ

Województwo śląskie z rezerwy NFZ wynoszącej ok. 600 mln zł otrzymało jedynie 15 mln zł. Kwotę 537 mln 706 tys. zł dostał mazowiecki oddział Funduszu. Taki podział środków jest krytykowany na Śląsku; stał się nawet przedmiotem poselskiej interpelacji.

Jak przypomina Dziennik Zachodni, z funduszu zapasowego NFZ Śląskie otrzymało 15 mln zł, Pomorskie 41 mln zł a Mazowieckie aż ponad 537 mln zł. W innych regionach, które w ogóle nie otrzymały pieniędzy z rezerwy taki podział też spotyka się z krytyką.

Wojciech Szarama, poseł PiS, wystąpił z interpelacją do Ministerstwa Zdrowia, a na łamach gazety zaapelował o odwołanie Jacka Paszkiewicza, prezesa NFZ. Zaprotestowały też związki. Przedstawiciele regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ Solidarność oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy mają się spotkać 3 listopada z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Solidarność domaga się natychmiastowego wycofania decyzji. Liczy, że minister zdrowia unieważni decyzję prezesa Funduszu. Uważają, że decyzja o podziale funduszu zapasowego jest niezgodna z ustaleniami, jakie zapadły podczas spotkania z prezesem NFZ 22 sierpnia.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl