Śląskie media wspólnie ws. utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 15:00

Dziennik Zachodni, katowicka Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice i TVP3 Katowice wspólnie wystąpią z apelem do rządu o zgodę na utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii przez wydzielenie Centrum Onkologii w Gliwicach z Instytutu Onkologii w Warszawie.

Śląskie media wspólnie ws. utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Fot. Fotolia

Jak poinformowano w środę (3 lutego), w piątkowych wydaniach "Dziennika Zachodniego" i "Gazety Wyborczej" zostanie opublikowany apel redaktorów naczelnych tych śląskich mediów. Zwracają oni uwagę, że choć przez długie lata gliwickie centrum działało niemal jak samodzielny szpital, to z formalnego punktu widzenia nim nie jest. Jego szefowie nie mogą swobodnie decydować o tym, na co wydawać zarobione przez siebie pieniądze, jak inwestować, żeby skorzystali na tym chorzy, jak premiować pracowników.

Wskazują też na problem transferowania pieniędzy wypracowanych w Gliwicach do instytutu w Warszawie. Podkreślają jednocześnie, że ich akcja nie jest wymierzona przeciwko instytutowi w Warszawie. Ma ona na celu stworzenie niezależnej placówki na Śląsku, by mogła wykorzystać swój potencjał dla potrzeb pacjentów, którzy się w niej leczą.

Centrum Onkologii zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie.

W poprzedniej kadencji parlamentu w resorcie zdrowia toczyły się prace nad projektami dotyczącymi połączenia Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii w Warszawie oraz oddzielenia gliwickiego oddziału CO. Kwestia obu planowanych zmian budziła kontrowersje w środowisku lekarzy i pacjentów. Ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii odwołany został prof. Krzysztof Warzocha; z funkcji szefa oddziału w Gliwicach zrezygnował prof. Bogusław Maciejewski. Po wyborach prace zostały zawieszone.

Obecne kierownictwo resortu zdrowia nie zajęło dotychczas w tej sprawie stanowiska. Za wyodrębnieniem z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie jego gliwickiego oddziału, jako Śląskiego Instytutu Onkologii, opowiada się natomiast marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO).

Posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk, która stanęła na czele utworzonego niedawno w Gliwicach Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii, widzi potrzebę dialogu w tej sprawie.

Zarówno ona, jak i marszałek opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez gliwicki szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum