Śląskie: kolejna edycja pilotażu wsparcia wymiany "kopciuchów"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2017 18:05

Na przełomie marca i kwietnia br. w woj. śląskim powinna ruszyć kolejna edycja pilotażowego programu dotyczącego inwestycji ograniczających tzw. niską emisję. Dzięki ponad 4 mln zł dotacji powinno m.in. zniknąć 750 starych kotłów zwanych "kopciuchami".

Śląskie: kolejna edycja pilotażu wsparcia wymiany "kopciuchów"
Fot. archiwum

Przedsięwzięcie jest kierowane do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Pierwszy nabór do pilotażu trwał od 11 do 22 lipca ub.r. Mieszkańcy złożyli wówczas ponad 1,5 tys. wniosków.

Wobec znacznego zainteresowania pilotażem zarząd katowickiego WFOŚiGW zaproponował swej radzie nadzorczej kolejny nabór. O pozytywnej decyzji rady w tej sprawie prezes funduszu Andrzej Pilot poinformował podczas konferencji "Niska emisja - jak skutecznie ją zwalczyć", zorganizowanej w poniedziałek w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Pilot akcentował, że w skali regionu problem niskiej emisji wiąże się m.in. z potrzebą wymiany ok. 700 tys. starych pieców. Uznał, że w ostatnich dwóch latach kwestię tę udało się już znacznie nagłośnić.

- W tej chwili o smogu nie mówi się już tylko gdy są przekroczenia, tylko mówi się cały czas - zaznaczył.

- Sukcesem jest powstanie uchwały antysmogowej (...) Sukcesem jest też zainteresowanie programami, m.in. dla osób indywidualnych, fizycznych, mieszkańców domków jednorodzinnych, bo przecież tam zjawisko niskiej emisji jest największe - diagnozował Pilot. Przyjęty przez zarząd województwa projekt uchwały antysmogowej jest opiniowany przez samorządy lokalne.

Zapewnił przy tym o utrzymującym się dużym zainteresowaniu możliwością uzyskania dotacji katowickiego WFOŚiGW, jakie były dostępne w ub. roku. Jak relacjonował, pracownicy Funduszu odbierają w tej sprawie nawet 200 telefonów dziennie.

- To zobligowało nas do ogłoszenia na dniach następnej edycji pilotażu - wyjaśnił.

Pytany przez PAP Pilot potwierdził, że druga edycja pilotażu odbędzie się według zasad pierwszej, ubiegłorocznej.

- Zawsze jest możliwość, że uda się przeanalizować więcej wniosków. Jeżeli uda się, nie jest problem, żeby zwiększyć formę dofinansowania. To wymaga decyzji rady nadzorczej - wskazał. Zapewnił, że program pilotażowy jest "bardzo prosty", proste są także wnioski do wypełnienia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum