Śląskie: już 9 tys. podpisów pod petycją o samodzielny insytytut onkologii

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2016 10:09

Trwa wspólna akcja śląskich mediów, której celem jest stworzenie samodzielnego Śląskiego Instytutu Onkologii na bazie istniejącego Centrum Onkologii w Gliwicach. Pod petycją do premier Beaty Szydło w tej sprawie podpisało już ponad 9 tys. osób.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak przypomina Dziennik Zachodni, w akcję na rzecz Instytutu na Śląsku i walkę o niezależność gliwickiej onkologii od centrali w Warszawie, zaangażowały się Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice i TVP3 Katowice.

W petycji do premier Beaty Szydło dziennikarze argumentują dlaczego warto postarać się o to, by powstała w województwie śląskim placówka  niezależna od warszawskiego Instytutu. Apelują też, by rząd podjął decyzję o utworzeniu Śląskiego Instytutu Onkologii. Do piątku (12 lutego) pod petycją podpisało się ponad 9 tys. osób.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

W walce o Śląski Instytut Onkologii najlepiej przemawiają liczby. Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w 2012 r. dostało kontrakty na leczenie w kwocie ok. 400 mln zł, ale i tak miało długi.

Centra w Gliwicach i Kraków miały oszczędności, ale musiały ''zrzucić się" na Warszawę. W wywiadzie dla Dziennika Zachodniego Barbara Dziuk, posłanka PiS i prezes Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach, podała, że Gliwice od 2012 r. dołożyły do wspólnej kasy 76 mln zł.

Centrum w Gliwicach postanowiło w końcu przestać płacić swoistą kontrybucję na rzecz warszawskiego Instytutu.

5 lutego w Gazecie Wyborczej dyrektor gliwickiego ośrodka, prof. Leszek Miszczyk przyznał, że od 27 października ub.r., czyli od kiedy został szefem tej placówki, "ani złotówka nie została przekazana do Warszawy czy Krakowa". W tym czasie do Gliwic kierowano liczne pisma z poleceniem przelania pieniędzy. Począwszy od kwoty 65 mln zł, a skończywszy na 3,2 mln zł.

Czytaj: Akcja trwa: gliwickie Centrum Onkologii chce rozwodu z Warszawą

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum