Śląskie: fizjoterapeuci wzięli zwolnienia i sparaliżowali pracę dwóch znanych placówek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2019 16:45

Fizjoterapeuci z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach i w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój masowo skorzystali w środę (15 maja) ze zwolnień lekarskich, paraliżując pracę tych placówek. Śląski oddział NFZ uruchomił specjalną infolinię dla pacjentów.

Śląskie: fizjoterapeuci wzięli zwolnienia i sparaliżowali pracę dwóch znanych placówek
W "Reptach" do pracy nie przyszło w środę (15 maja) ok. 100 osób ze 130-osobowej grupy fizjoterapeutów. Fot. PTWP

W "Reptach" do pracy nie przyszło w środę ok. 100 osób ze 130-osobowej grupy fizjoterapeutów.

- Fizjoterapia to jeden z elementów rehabilitacji. Inne świadczenia - opieka lekarska, pielęgniarska, terapia zajęciowa - są realizowane. W zapewnieniu pacjentom świadczeń wspomagają nas też studenci AWF pod nadzorem opiekuna praktyk - powiedziała PAP rzecznik placówki Marlena Szastok-Gazda.

Zwolnienia lekarskie lub wnioski o urlopy na żądanie przedstawiła też w środę większość pracowników zakładu przyrodoleczniczego uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju.

- To uderzyło w pacjentów, jest zamieszanie i niezadowolenie - powiedział PAP prezes uzdrowiska Tomasz Niesyto.

Placówka w części obsługującej dzieci pracuje normalnie, ale dorośli leczący się uzdrowiskowo lub ambulatoryjnie odchodzą z kwitkiem.

- Trudno oszacować straty. Tygodniowy przestój to ok. 200 tys. zł straty. Niestety, wielu pacjentów mających zaplanowane dłuższe leczenie, rezygnuje i wyjeżdża, w takim wypadku strata może sięgnąć 0,5 mln zł - wskazał prezes.

Goczałkowickie uzdrowisko przyjmuje rocznie 14-15 tys. pacjentów, 80 proc. w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z informacjami o utrudnieniach z uzyskaniem świadczeń medycznych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach i w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach uruchomił specjalną infolinię - poinformowała w środę jego rzecznik Małgorzata Doros.

Pod numerem 32-735-37-50 w godzinach 8.00-18.00 w dni powszednie pacjenci uzyskają aktualizowane na bieżąco informacje o leczeniu uzdrowiskowym i o świadczeń rehabilitacyjnych.

- Śląski OW NFZ podejmuje wszelkie możliwe starania, aby zapewnić pacjentom świadczenia medyczne w tych podmiotach medycznych lub w innych, ościennych ośrodkach - zapewniła Małgorzata Doros.

Zgodnie z przekazanymi do śląskiego NFZ raportami pacjenci przebywający w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" mają zapewnione świadczenia medyczne, a dyrekcja ośrodka podejmuje wszelkie działania, aby zaopatrzyć pacjentów na bieżąco, mimo problemów organizacyjnych związanych z nieobecnością personelu medycznego.

Pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, NFZ prosi o bezpośredni kontakt z kierownictwem ośrodka, aby uzgodnić dalszy plan leczenia. Pacjentom, którzy 15 maja br. mieli rozpocząć leczenie uzdrowiskowe w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój i nie zdecydują się na pozostanie w ośrodku, sugeruje skorzystanie z leczenia w innym terminie. W tym celu należy zgłosić się do swojego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wyda ponowne skierowanie na leczenie uzdrowiskowego.

Nowe skierowanie należy dostarczyć do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ wraz z prośbą o zaliczenie poprzedniego okresu oczekiwania. Skierowanie zostanie rozpatrzone zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a o nowym terminie pacjenci zostaną powiadomieni najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Protest fizjoterapeutów trwa w całym kraju pod hasłem "Maj bez fizjoterapeuty". Ta grupa pracowników służby zdrowia domaga się m.in. podwyżek wynagrodzeń, dostępu do szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych i lepszego dostępu pacjenta do świadczeń z tego zakresu. Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, fizjoterapeuta po studiach magisterskich zarabia 1,6-1,8 tys. zł netto.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum