Śląskie: dyrektorzy szpitali bez entuzjazmu po ogłoszeniu ryczałtów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 września 2017 12:57

Śląski NFZ podał szpitalom kwoty ryczałtów, jakie otrzymają w IV kwartale po wejściu w życie sieci szpitali.

Śląskie: dyrektorzy szpitali bez entuzjazmu po ogłoszeniu ryczałtów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Wojciech Muchacki oznajmił, że w placówce wyliczono sobie o 600 tys. zł wyższy ryczałt, niż dał NFZ. Nie przypuszczano jednak, że aż tyle rzeczy będzie kontraktowanych osobno.

Szpital dostanie w IV kwartale 14,7 mln zł ryczałtu oraz prawie 13 mln zł na pozostałe świadczenia. To kwota zbliżona do obecnego kontraktu, ale jest w niej 1,7 mln na podwyżki dla pielęgniarek.

W Górnośląskim Centrum Medycznym też informacji o wysokości ryczałtu nie przywitano z entuzjazmem. Kwota okazała się niższa od tej, którą wyliczył sobie wcześniej szpital, bo w międzyczasie prezes NFZ usunął z listy nieobjętych limitami pacjentów z niestabilną dusznicą piersiową. Od października, kiedy sieć wejdzie w życie, będzie za nich płacić o połowę mniej.

Z kolei problem z nocną pomocą medyczną polega na tym, że NFZ zaproponował na ten cel maksymalnie po 105 tys. na miesiąc (kwota dla populacji powyżej 50 tys. mieszkańców).

Dyrektor Muchacki wylicza, że wychodzi po 3,4 tys. na dzień. Czyli, że ma się za to utrzymać punkt czynny przez 14 godzin, zapłacić za pracę lekarzom, pielęgniarkom, zapłacić za leki i ich wyjazdy do chorych. To na pewno za mało. Wprawdzie jest perspektywa, że w przyszłości to może być więcej, ale nie nastąpi to prędzej niż po pół roku od wprowadzenia sieci. Dyrektor szpitala w Bielsku-Białej pyta, kto do tego czasu pokryje straty? 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze