Śląskie: dyrektor OW NFZ o rozwiązaniu umowy z EuroMedic

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2014 20:00

Umowa z EuroMedic Medical Center na leczenie szpitalne została rozwiązana bez okresu wypowiedzenia - poinformowała w piątek (21 lutego) Barbara Bulanowska, p.o. dyrektora śląskiego oddziału NFZ.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ rozwiązał z EuroMedic Medical Center w Katowicach umowy w zakresach: kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, okulistyka i izba przyjęć. EuroMedic Medical Center w przesłanym w piątek oświadczeniu poinformowało, że zaskarży decyzję.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

- W dniu dzisiejszym (...) podjęłam decyzję o rozwiązaniu wszystkich umów w całości" - powiedziała dyrektor Bulanowska.

Wypowiedzenie zostało podjęte - jak dodała - bez zachowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, "w trybie natychmiastowym", co oznacza, że szpital może wykonywać świadczenia do północy w piątek (21 lutego). Bulanowska dodała, że "wystąpienie pokontrolne całkowicie pozwala na dokonanie takiej czynności prawnej".

Małgorzata Doros z biura prasowego śląskiego NFZ wyjaśniła, że wystąpienie pokontrolne podsumowuje prowadzoną w październiku 2013 r. kontrolę śląskiego NFZ w EuroMedic Medical Center. Doros dodała, że pod uwagę brano też ustalenia CBA z kontroli przeprowadzonej w ub. roku. Ustalono wówczas, że EuroMedic Medical Center, starając się o kontrakt, podało m.in. nieprawdziwe i niezgodne ze stanem faktycznym informacje, które miały istotny wpływ na zawarcie umowy.

Śląski NFZ zapewnił, że hospitalizowani pacjenci będą mogli kontynuować leczenie w innych placówkach w ramach kontraktu NFZ. Są to: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Szpital Kliniczny Ceglana w Katowicach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 - Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach.

Z kolei osoby zapisane w kolejce do EuroMedic Medical Center na zabieg usunięcia zaćmy i wszczepienia endoprotezy otrzymają na adres domowy pisemną informację o placówkach, w których prowadzi się takie leczenie.

Sprawa prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center toczy się od kilku miesięcy. Pod koniec września ub. r. ówczesny dyrektor Śląskiego NFZ Grzegorz Nowak wypowiedział szpitalowi część umowy. Kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia; po protestach pracowników wydłużono go do końca stycznia. Prezes NFZ nie uwzględnił zażalenia EuroMedic na decyzję o wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług medycznych. Szpital ponownie się odwołał, wnioskując jednocześnie o przedłużenie okresu wypowiedzenia. 31 stycznia decyzję o przedłużeniu okresu wypowiedzenia - do końca lutego - podjął pod nieobecność Nowaka ówczesny wicedyrektor ds. medycznych Grzegorz Zagórny. Nowak odwołał go w trybie dyscyplinarnym i jako powód podał przekroczenie uprawnień. Uznał też, że wobec przekroczenia uprawnień przez wicedyrektora przedłużenie wypowiedzenia szpitalowi jest nieważne.

W piątek (21 lutego) śląski NFZ poinformował, że decyzja Zagórnego o kolejnym przedłużeniu okresu wypowiedzenia jest skuteczna, ma moc prawną. Ustalenie ważności tej umowy - jak podkreśliła Doros - miało wpływ na podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy katowickiemu szpitalowi.

Dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska od 10 lutego pełni obowiązki dyrektora śląskiego oddziału NFZ. Poprzedni dyrektor Grzegorz Nowak został odwołany przez pełniącego obowiązki prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. Powodem odwołania Nowaka była - jak wyjaśniał rzecznik NFZ Andrzej Troszyński - negatywna ocena pracy i utrata zaufania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum