Śląskie: dwa szpitale w pętli zadłużenia, ale i tak chcą inwestować

Autor: twojezaglebie.pl/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2018 10:56

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Czeladzi (Szpital w Czeladzi, Szpital w Będzinie) ma dług w wys. ok. 60 mln zł, którego obsługa kosztuje 500 tys. zł miesięcznie. Mimo tak znacznego obciążenia wyasygnowano 16 mln zł na inwestycje, które mają poprawić sytuację PZZOZ.

Fot. archiwum

Sytuacja PZZOZ od wielu lat jest zła. Próby ratowania jednostki podejmowano wiele razy, ale bezskutecznie. W 2016 r. PZZOZ miał ujemny kapitał własny w kwocie minus 30,6 mln zł. W ub.r. restrukturyzację rozpoczęto od zmiany dyrekcji, zaczęto wprowadzać zmiany organizacyjne, a w br. znalazły się pieniądze na inwestycje w wys. 16 mln zł - pochodzą z budżetu państwa, starostwa, samorządów Będzina i Czeladzi, a także środków własnych PZZOZ.

Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w tym roku będzie przede wszystkim przebudowa i modernizacja pomieszczeń na potrzeby oddziału okulistyki wraz z blokiem operacyjnym w szpitalu w Będzinie, na którą PZZOZ wyda 6 mln zł. Kolejne inwestycje to termomodernizacja budynku głównego lecznicy w Czeladzi o wartości 6,1 mln zł, a także przebudowa i modernizacja pomieszczeń na potrzeby poradni specjalistycznych w Będzinie o wartość 1,8 mln zł - wylicza Tygodnik Regionalny Twoje Zagłębie.

PZZOZ chce też przenieść dług z prywatnej firmy do banku licząc, że spadnie koszt jego miesięcznej obsługi o ok. połowę.

Więcej: www.twojezaglebie.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum