Śląskie: doświadczone szpitale bez kontraktów na okulistykę

Autor: Gazeta Wyborcza, RG/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 15:31

Szpitale w Chorzowie, Czeladzi, Rudzie Śląskiej i Gliwicach przegrały walkę o kontrakt na usługi okulistyczne. Po pomoc w nagłych przypadkach pacjenci będą teraz musieli jeździć do Katowic.

Do powtórzonego konkursu na okulistykę w środkowej części województwa śląskiego (poprzedni został unieważniony) zgłosiło się 15 placówek, w tym cztery nowe. Zaproponowały kontrakty na łączną kwotę 157 mln zł, jednak Fundusz przeznaczył na ten cel tylko 63 mln zł, czyli tyle, ile rok temu - informuje Gazeta Wyborcza.

W konkursie przegrały szpitale, które leczą choroby oczu od dziesięcioleci. Dlaczego tak się stało?

- Sami zadajemy sobie to pytanie. Dopytujemy też o to w NFZ, ale na razie dowiedzieliśmy tylko, że "inne oferty były lepsze”. Chcemy otrzymać dokładne zestawienie naszej punktacji, aby sprawdzić, jak wygląda na tle innych placówek. Podobno w tym tygodniu będzie to możliwe - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Knysok, wicedyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Według niej, ZSM spełnił wszystkie warunki wymagane przez NFZ oraz większość ocenianych dodatkowo.

- Zdajemy sobie sprawę, że niepubliczne podmioty mogły nas pokonać ceną. Ale chcemy też sprawdzić, czy nie punktowano usług, w których nie startowaliśmy, bo ich nie realizujemy. Chodzi np. o onkologię okulistyczną czy przeszczepy rogówki. Jeśli odejmowano nam za to punkty, uważam to za niedopuszczalne - dodaje wicedyrektorka ZSM.

- Przy tak dużej dysproporcji między środkami finansowymi, jakie mieliśmy do dyspozycji, a kosztami przedstawionymi przez oferentów, nie udało się zakontraktować wszystkich usług. W tej chwili jest jeszcze czas na odwołania i szpitale je złożyły. Natomiast kwestie dotyczące ofert i szczegółowe wyniki konkursów objęte są tajemnicą i nic mi nie wiadomo o możliwości udostępniania ich szpitalom - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik śląskiego NFZ, Jacek Kopocz.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum