Śląskie: dodatkowe środki z NFZ na chirurgię onkologiczną i opiekę hospicyjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2019 18:07

Śląska służba zdrowia otrzyma dodatkowe pieniądze z funduszu zapasowego NFZ na chirurgię onkologiczną. Wkrótce mają zostać ogłoszone konkursy, dzięki którym liczba placówek w regionie oferujących takie świadczenia wzrośnie z obecnych trzech do siedmiu. Aktualna wartość umów na chirurgię onkologiczną wynosi w województwie 41,5 mln zł.

Śląskie: dodatkowe środki z NFZ na chirurgię onkologiczną i opiekę hospicyjną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowe pieniądze z NFZ zasilą także opiekę hospicyjną w Śląskiem.

Piotr Nowak, który pełni obowiązki dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zapowiedział, że konkursy zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. W zakresie szpitalnictwa NFZ chce zawrzeć cztery umowy na chirurgię onkologiczną. Obecnie ma je trzech świadczeniodawców: Centrum Onkologii - Instytut w Gliwicach, Beskidzkie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny NMP w Częstochowie.

- W porównaniu z tym, co mamy teraz, zwiększamy dostępność świadczeń o więcej niż 100 proc. Nie byłoby to możliwe bez dodatkowych środków pochodzących z funduszu zapasowego NFZ, które zostały zwiększone ze środków budżetowych państwa - podkreślił Nowak.

Przypomniał, że chodzi o świadczenia nielimitowane. Ile takich usług z tego zakresu zrealizują szpitale, za tyle zapłaci im NFZ.

Dodatkowe pieniądze trafią także na politykę hospicyjną w regionie. W przyszłym roku ma być przeznaczonych na ten cel o 5 mln zł więcej - łącznie ponad 35 mln zł - a w tym roku o niespełna 1 mln zł więcej.

Dzięki większym środkom na opieką hospicyjną NFZ chce zwiększyć liczbę i tym samym dostępność hospicjów domowych. Fundusz planuje wyłonić dodatkowych 16 świadczeniodawców w Śląskiem, zwiększając ich liczbę do 55.

Krzysztof Konopka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum