Śląskie: dodatkowe 200 mln zł w budżecie NFZ na 2011 rok

Autor: DK, Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 13:49

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym budżet śląskiego NFZ w 2011 roku wzrośnie z 6,8 do 7 mld złotych.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach dostanie w 2011 roku o 200 mln zł więcej na leczenie w porównaniu do planowanego pierwotnie budżetu. Pieniędzy jest więc więcej niż można było oczekiwać, ale finansowa kołdra i tak jest przykrótka.

– Z jednej strony cieszy fakt, że po uzupełnieniu planu środków będzie więcej, ale sytuacja na Śląsku bynajmniej nie jest komfortowa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego OW.

Według rzecznika trzeba pamiętać m.in. o konieczności większych wydatków na refunadację leków i leczenie szpitalne oraz zmianach stawek w podstawowej opiece zdrowotnej, co generuje dodatkowe koszty.

– Są obszary, gdzie z całą pewnością będzie brakowało środków. Już w pierwszym półroczu 2010 roku szpitale wykonały świadczenia o wartości większej o 136 mln zł ponad swoje kontrakty – dodaje Jacek Kopocz.

Dodatkowe dofinansowanie było możliwe, bo została uruchomiona licząca ponad 800 mln złotych rezerwa Funduszu. Z informacji Śląskiego OW NFZ wynika jednak, że i tak zabraknie środków, by zaspokoić wszystkie potrzeby zdrowotne mieszkańców województwa śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum