Śląskie: brakuje pieniędzy na zabiegowe leczenie choroby Parkinsona

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2014 10:36

Osobom z chorobą Parkinsona pomóc może zabieg głębokiej stymulacji mózgu. W woj. śląskim jest wykonywany jedynie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im św. Barbary w Sosnowcu oraz w Klinice SUM w Katowicach-Ligocie.

Niestety, roczny limit pacjentów, którzy w ramach kontraktu mogą się takiemu leczeniu poddać, zliczyć można na palcach obu rąk - przypomina Dziennik Zachodni.

- Wielokrotnie zwracaliśmy się do NFZ o zwiększenie kontraktu, jednak bez skutku - przyznaje Mirosław Rusecki, rzecznik WSS w Sosnowcu. W tym szpitalu już dzisiaj kolejka do głębokiej stymulacji mózgu kończy się w 2018 r., a parkinson to choroba postępująca. Zbyt późno wykonany zabieg nie pozwoli już choremu na powrót do pełnej sprawności.

- Śląski OW NFZ prowadzi właśnie analizę finansowania procedury wszczepiania stymulatorów do głębokich struktur mózgu w leczeniu choroby Parkinsona i dystonii po I kwartale 2014 r. Po analizie wykonania i po otrzymaniu od świadczeniodawców danych o liczbie oczekujących i czasie oczekiwania, rozważymy w najbliższym czasie, w miarę posiadanych środków, zwiększenie finansowania w tym zakresie - tłumaczy Małgorzata Doros, rzeczniczka katowickiego oddziału NFZ.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum