×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: blisko 110 mln zł unijnych środków z RPO na walkę z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 marca 2020 13:45

Blisko 110 mln zł (24 mln euro) z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zostanie przeznaczone na walkę z koronawirusem w regionie - poinformowały we wtorek (24 marca) władze województwa.

Śląskie: blisko 110 mln zł unijnych środków z RPO na walkę z koronawirusem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed kilkoma dniami przedstawiciele wojewódzkiego samorządu poinformowali, że zarząd województwa pracuje nad możliwością wykorzystania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na działania związane ze zwalczaniem epidemii. We wtorek samorządowcy potwierdzili, że starania te zakończyły się powodzeniem i będzie można wykorzystać unijne środki do walki z koronawirusem.

- Obecnie priorytetem dla zarządu województwa jest zdrowie mieszkańców. Na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa przeznaczamy dodatkowe środki z budżetu województwa. Komisja Europejska wspiera te działania. W najbliższym czasie będziemy informować, na co trafią tak znaczne środki - poinformował we wtorek (24 marca) marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Chodzi m.in. o zapewnienie możliwości sfinansowania z unijnych środków w ramach RPO np. zakupu sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, a także np. niezbędnych remontów w szpitalach, postawionych w stan podwyższonej gotowości z związku z koronawirusem.

Wcześniej regionalny samorząd na wsparcie szpitali i pogotowia w walce z epidemią wydał ponad 3,4 mln zł z budżetu województwa oraz ponad 3,7 mln zł dodatkowej dotacji budżetowej.

Samorządowi woj. śląskiego podlega łącznie 45 podmiotów leczniczych - najwięcej w Polsce. 22 z nich to placówki zakwalifikowane do sieci szpitali. W regionie jest 7 szpitali z oddziałami zakaźnymi (w sumie jest tam ponad 200 łóżek), w tym dwa szpitale podlegające samorządowi województwa: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie oraz Szpital Specjalistyczny w Chorzowie. Wśród 35 szpitali, będących obecnie w stanie podwyższonej gotowości, 10 podlega urzędowi marszałkowskiemu.

Z budżetu państwa woj. śląskie otrzymało ponad 3,7 mln zł dodatkowej dotacji na zakup sprzętu medycznego służącego zapobieganiu i zwalczaniu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się wywołanej przez ten wirus choroby.

Z tych środków dla szpitala specjalistycznego w Chorzowie oraz szpitala im. NMP w Częstochowie kupiono m.in. środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji, respiratory (odpowiednio: 3 i 5 dla każdego ze szpitali), ssaki (9 i 3), urządzenie do masażu klatki piersiowej, mobilne EKG, łóżko do intensywnej terapii, po 2 defibrylatory, pompy infuzyjne, po 5 laryngoskopów, bronchofiberoskop, zestaw ultrasonograficzny, aparat do gazometrii, przyłóżkowe RTG, mobilne USG, lampy bakteriobójcze, urządzenia do dezynfekcji tzw. suchą mgłą, pulsoksymetry, kardiomonitory, aparaty do resuscytacji, mobilny aparat przyłóżkowy oraz urządzenie do masażu klatki piersiowej.

Przed ponad dwoma tygodniami zarząd woj. śląskiego zdecydował o przesunięciu z rezerwy ogólnej 1 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i środków ochrony indywidualnej dla szpitali. W kolejnym tygodniu przeznaczono dalsze 2,43 mln zł na zakupy środków ochrony osobistej i sprzętu.

Z tej puli szpital w Częstochowie dostał 970 tys. zł (m.in. na kolejne respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory, ssaki, aparaty EKG i USG i inny sprzęt), szpital w Chorzowie 450 tys. zł (na mobilne EKG i USG, bronchofiberoskop, komorę laminarną i wózek do transportu chorych), a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe 710 tys. zł - głównie na środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji, izolatory transportowe i urządzeń do dezynfekcji (tzw. nocospray). Na maseczki i kombinezony ochronne samorząd województwa przeznaczył 1,3 mln zł.

Marek Błoński - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum