gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 25-11-2013 08:57

Śląskie: ZIP pokazuje, że system jest szczelny

Spośród 45 tys. pacjentów z województwa śląskiego, którzy zarejestrowali się w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) zaledwie 54 zgłosiło, że mają wątpliwości co do rzetelności wypełnienia dokumentów przez leczących ich lekarzy. Najwięcej wskazało na możliwe nieprawidłowości w stomatologii.

Najczęściej twierdzą, że zapłacili za wizytę z własnej kieszeni, więc nie powinna być sprawozdana do NFZ.

13 zgłoszeń dotyczy recept, które w rzeczywistości miały nie być nigdy przepisane, a NFZ jednak je zrefundował. Na najdroższej fałszywej recepcie miał być przepisany lek onkologiczny wart 3,2 tys. z - podaje Gazeta Wyborcza.

Dziesięciu pacjentów twierdzi, że nie byli u specjalistów ani nie mieli badań diagnostycznych, za które zapłacił NFZ, a czterech, że nie miało operacji. Jedna sprawa trafiła już do prokuratury, pozostałe są wyjaśniane.

Anna Knysok, była wiceminister zdrowia, a obecnie wicedyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, zwraca uwagę, że skala nieprawidłowości mieści się w granicach jednego promila.

Dodaje: - Ciągle słyszymy, że trzeba zwiększać kontrolę nad szpitalami i lekarzami, żeby uszczelniać system ochrony zdrowia, bo wyciekają z niego pieniądze. Te dane pokazują, że to nonsens. System jest szczelny.

Więcej: www.gazeta.pl