Śląskie: WRDS apeluje do władz Chorzowa o wstrzymanie połączenia dwóch szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2017 21:19

O wstrzymanie działań zmierzających do połączenia dwóch szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich - zaapelowało w środę do władz Chorzowa prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach.

Śląskie: WRDS apeluje do władz Chorzowa o wstrzymanie połączenia dwóch szpitali
Prezydium WRDS zaapelowało o zdjęcie projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad Rady Miasta Fot. Archiwum

Połączenie placówek miałoby nastąpić do końca tego półrocza. To odpowiedź miasta na wprowadzenie sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Samorząd Chorzowa przekonuje bowiem, że po zapowiadanej zmianie przepisów, tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

Decyzja ma zostać podjęta podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Prezydium WRDS zaapelowało jednak o zdjęcie projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad i przedłużenie w ten sposób konsultacji.

"W ocenie prezydium WRDS, tak poważna decyzja i znamienna dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańców, zwłaszcza dzieci, tak z Chorzowa, jak i spoza miasta wymaga dogłębnej analizy, a także wszechstronnego rozważenia jej skutków. Należy również mieć na uwadze wymiar społeczny tego rodzaju rozstrzygnięć" - czytamy w przesłanym PAP piśmie adresowanym do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali i przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Hornika.

Prezydium Rady zaproponowano także, by sprawa połączenia szpitali została omówiona na posiedzeniu plenarnym WRDS, które zostałoby zwołane "w terminie dogodnym dla władz miasta".

Tematykę tę - jak podano w informacji prasowej - podjęto na wniosek wojewody śląskiego oraz pracowników Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka, władze miasta nie wiedziały, że kwestia połączenia szpitali będzie omawiana podczas spotkania WRDS. - Nie dostaliśmy zaproszenia na to spotkanie, a chętnie byśmy wtedy wytłumaczyli, skąd ta decyzja i ten pośpiech. Robimy to, by dostosować szpitale do nowych przepisów i uratować przed ewentualnym zamknięciem niektórych oddziałów. Nie możemy czekać z decyzją, ponieważ moglibyśmy nie zdążyć przed terminami możliwego wejścia zmian w życie - podała Skórka.

Zgodnie z projektowanym przez resort zdrowia systemem, szpitale, które zostaną zakwalifikowane do tzw. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie świadczeń ze środków publicznych (tzw. ryczałt), ale wyłącznie w tych zakresach, które mieszczą się w ramach określonego poziomu (projekt ustawy przewiduje 6 poziomów organizacyjnych w ramach sieci). Umowa z NFZ zostanie zawarta przez placówki, które wejdą do sieci, na cztery lata. Szpitale, które nie zostaną włączone do systemu, będą ubiegały się o finansowanie świadczeń zdrowotnych w drodze konkursu.

Zgodnie z aktualną wersją projektów przepisów, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie miałby zostać zaliczony do pierwszego poziomu szpitali (szpitali powiatowych), a Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego do poziomu trzeciego (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) - podał chorzowski samorząd.

Jak wyjaśnia rzeczniczka, w konsekwencji doprowadziłoby to do obcięcia dofinansowania dla Zespołu Szpitali Miejskich o 14 mln zł, a oddziały takie jak np. hematologia i geriatria zostałyby wyłączone z ryczałtu, co mogłoby skutkować koniecznością ich zamknięcia.

Dlatego, zdaniem władz Chorzowa, rozwiązaniem na utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych może być tylko połączenie tych dwóch placówek w jeden zakład leczniczy i przez to zakwalifikowanie go do poziomu trzeciego.

Z kolei pośpiech w podejmowaniu decyzji, jeszcze przed oficjalnym przyjęciem przepisów przed resort zdrowia, Skórka tłumaczyła coraz krótszym czasem na ewentualne wdrożenie procedur.

Gdyby jednak dokonano zmian w obecnym projekcie zakwalifikowania chorzowskich szpitali do poszczególnych poziomów, co nie doprowadziłoby do obcięcia dofinansowania dla Zespołu Szpitali Miejskich, decyzja o połączeniu placówek zostanie wycofana - podała rzeczniczka.

Samorząd zapewnia, że połączenie szpitali ma mieć charakter wyłącznie administracyjny.

We wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że prawdopodobnie za tydzień ustawę wprowadzającą sieć szpitali przyjmie rząd.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum