Śląskie: NFZ sprawdzi, czy poradnie wywiązują się z zobowiązań

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2011 15:21

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ do końca maja zamierza wziąć po lupę 97 poradni specjalistycznych, które zobowiązały się do spełniania warunków umów w dniu rozpoczęcia realizacji kontraktu.

Śląskie: NFZ sprawdzi, czy poradnie wywiązują się z zobowiązań

Podczas kontraktowania świadczeń w poradniach specjalistycznych na najbliższe 3 lata (konkurs był realizowany przez NFZ pod koniec ub. r.), część świadczeniodawców mogła w niektórych obszarach swojej oferty zobowiązać się do spełniania warunków od dnia rozpoczęcia realizacji kontraktu, mimo, że w chwili podpisania umowy placówki nie były w stu procentach dostosowane do wymagań płatnika. 

- Przychodnia specjalistyczna w momencie złożenia oferty nie mogła jeszcze np. wykazać posiadania określonego sprzętu, jednak zobowiązywała się, że w czasie realizacji kontraktu sprzęt już będzie - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego OW NFZ.

Śląski oddział Funduszu ma na swoim terenie 97 poradni, które złożyły takie zobowiązania. Obecnie płatnik sprawdza, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Konsekwencją braku realizacji zobowiązania może być nawet zerwanie umowy. Kontrolę zaplanowano na maj, ponieważ przychodnie rozpoczynały świadczenie usług w ramach umów z NFZ w różnych terminach, niektóre od stycznia inne od marca lub nawet od kwietnia.

Kontraktowanie świadczeń na Śląsku wzbudzało liczne kontrowersje, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Pod koniec stycznia b.r. Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach stwierdziła, że rozstrzygnięcie konkursów na 2011 r. przez NFZ stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

Okręgowa Rada Lekarska oceniła, że zastosowane przez NFZ w konkursach ofert zasady wyboru nie uwzględniały w należytym stopniu wiedzy, kompetencji, doświadczenia zawodowego i rzetelności lekarzy. Zdaniem ORL w Katowicach Fundusz pozbawiał w ten sposób dużą grupę specjalistów źródła zarobkowania w sytuacji, gdy dodatkowo ponieśli ogromne koszty inwestycji, wymuszonych przez płatnika, jako warunek konieczny przystąpienia do konkursu kontraktowania świadczeń.

Dyrektor Śląskiego OW NFZ Zygmunt Klosa odnosząc się do oświadczenia ORL informował, że konkursy prowadzone były na zasadach ogólnie znanych od listopada 2009 roku. Dodał, że w zakończonych dotychczas postępowaniach zakupiono nie mniejszą niż w ub. r.  liczbę świadczeń, natomiast w przypadku świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej finansowanie nieznacznie wzrosło.

Od początku roku wielu pacjentów ubezpieczonych w Śląskim OW NFZ miało problemy z dostaniem się do swojego dotychczasowego specjalisty. Po raz pierwszy nie wszyscy świadczeniodawcy w AOS, spełniający warunki konkursu, otrzymali kontrakty.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum