Śląskie: NFZ przedłuży kontrakty szpitalom i oddziałom poza siecią

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2017 09:04

Z powodu przedłużających się procedur prowadzących do rozpisania nowych konkursów Śląski OW NFZ zdecydował o przedłużeniu obecnych kontraktów do końca marca 2018 r. Konkursy ogłoszone zostaną prawdopodobnie w październiku br., kiedy znana będzie wysokość ryczałtów na przyszły rok.

Śląskie: NFZ przedłuży kontrakty szpitalom i oddziałom poza siecią
Śląski NFZ planował, że konkursy na nowe rozpisze w połowie lipca. Tak się jednak nie stało Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do sieci szpitali weszły w Śląskiem 74 placówki (na 141). Jednak przeważnie tylko największe szpitale i instytuty dostaną ryczałt na całe leczenie. Pozostałe szpitale otrzymają ryczałt tylko na te oddziały, dzięki którym weszły do sieci. By uzyskać pieniądze na leczenie w pozostałych, muszą startować w konkursach - informuje Gazeta Wyborcza.

Bez konkursów opieka nad niektórymi chorymi mogłaby się załamać. Poza siecią znalazło się np. wiele oddziałów chirurgii naczyniowej. Podobnie rzecz ma się m.in. w laryngologii dziecięcej, dermatologii, nefrologii czy urologii.

Obowiązujące obecnie kontrakty kończą się we wrześniu. Śląski NFZ planował, że konkursy na nowe rozpisze w połowie lipca. Tak się jednak nie stało, m.in. dlatego, że wciąż nie jest znana wysokość ryczałtów dla szpitali, które wejdą do sieci. A bez tego nie wiadomo, ile zostanie pieniędzy do podziału w konkursach.

Także i z innych proceduralnych powodów na konkursy dla „pozasieciowych” oddziałów i szpitali zostało zaledwie dziewięć tygodni. Jeden konkurs trwa minimum sześć tygodni. W każdym z 30 konkursów Fundusz spodziewa się do kilkunastu ofert, które trzeba dokładnie sprawdzić. Stąd decyzja Śląskiego NFZ o aneksowaniu dotychczasowych umów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum