PAP/Rynek Zdrowia | 31-12-2014 17:49

Śląskie: Fundusz podpisał umowy z ponad połową lekarzy POZ

62 proc. umów NFZ z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w województwie śląskim zostało przedłużonych - poinformowała w środę (31 grudnia) rzeczniczka Śląskiego OW NFZ Małgorzata Doros.

Na terenie Śląskiego nie ma już miasta, czy powiatu, w których nie mielibyśmy zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśniła. Dodała, że oznacza to, iż w miastach, gdzie tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo - z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą. W Śląskiem takich placówek jest ponad 50.

Mariusz Wójtowicz, prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego wskazał, że SOR-y oraz izby przyjęć i bez tego mają ogrom pracy - średnio przewija się przez każdą z takich jednostek od 2,5 do 3 tys. pacjentów miesięcznie.

- Ponadto w SOR-ach i na izbach przyjęć nie ma opieki pediatrycznej. Nie wystarczy powiedzieć, że opieka zdrowotna będzie zapewniona. Trzeba zapytać, na jakim poziomie te świadczenia będą zabezpieczone - powiedział Wójtowicz.

Podpisywanie tzw. umów na zastępstwo z SOR-ami, czy izbami przyjęć ocenił, jako "chwyt ministra zdrowia".

W województwie śląskim, według Wójtowicza, będą rejony, gdzie od stycznia mogą być duże utrudnienia w dostępie do POZ (ze względu na niewielką liczbę umów z lekarzami POZ). Wymienił głównie: Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Rybnik, Cieszyn, Skoczów.

Aktualizowany spis placówek, które zawarły kontrakt znajduje się na stronach śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl). Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem całodobowej infolinii śląskiego NFZ - 32/750 66 05.

Śląski oddział NFZ, jak podała Doros, będzie do północy w środę (31 grudnia) czekał na świadczeniodawców, którzy zdecydują się na podpisanie umów.