Śląskie: Ewa Bachta nowym szefem bielskiego Szpitala Pediatrycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 12:55

Ekonomistka Ewa Bachta pokieruje od stycznia 2020 r. przez 6 lat działalnością Szpitala Pediatrycznego w Bielsku Białej. Zdaniem starosty bielskiego Andrzeja Płonki największym problemem, z jakim będzie się musiała zmierzyć już na początku, jest brak lekarzy pediatrów.

Śląskie: Ewa Bachta nowym szefem bielskiego Szpitala Pediatrycznego
Ewa Bachta przez wiele lat zarządzała szpitalami w województwie śląskim. Fot. Archiwum

Rzecznik szpitala Magdalena Fritz poinformowała w poniedziałek, że dopiero trzecie podejście zaowocowało wyborem dyrektora.

- Po dwóch nierozstrzygniętych konkursach, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, poszukiwaniem kandydata zajął się zarząd powiatu. Kandydaturę Ewy Bachty pozytywnie zaopiniowała komisja konkursowa. Uchwałą zarządu nowa dyrektor rozpocznie pracę 1 stycznia 2020 r. Ma zarządzać placówką przez 6 lat - powiedziała Fritz.

Starosta bielski Andrzej Płonka zaznaczył, że Bachta przez wiele lat zarządzała szpitalami w województwie śląskim. 

- Nie bez znaczenia jest fakt, że jest ekonomistką. Dla mnie najważniejsze jest to, że ma bardzo dobrą aurę, bo potrafi rozmawiać ze wszystkimi, a to jest chyba dzisiaj najbardziej potrzebne w tym szpitalu - mówił.

Jego zdaniem najpoważniejszym zadaniem, z jakim będzie się musiała obecnie zmierzyć nowa dyrektor, jest problem braku lekarzy. -0 Myślę, że pozyskanie pediatrów jest numerem jeden. Ja sam szukam tych specjalistów, również na Ukrainie - dodał Płonka.

Ewa Bachta ma wykształcenie wyższe ekonomiczne. Pracuje w ochronie zdrowia od 1997 r. Była m.in. w latach 2011-2017 wicedyrektorem ds. ekonomiczno-administracyjnych w Górnośląskim Centrum Medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wcześniej podobną funkcję pełniła w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Ostatnio pracowała jako kierownik działu ds. badań i pozyskiwania funduszy w Górnośląskim Centrum Medycznym.

Bachta zastąpi na stanowisku dyrektora Szpitala Pediatrycznego Ryszarda Odrzywołka, który pełnił tę funkcję przez 7,5 roku, a pod koniec listopada przeszedł na emeryturę. Obecnie p.o. dyrektorem jest Czesław Kapała, dotychczasowy zastępca szefa placówki.

Szpital Pediatryczny prowadzony jest przez bielski powiat ziemski. Ma m.in. oddział niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci, a także chirurgii dziecięcej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum