Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 17-09-2014 17:01

Śląskie: Caritas stracił kontrakty z NFZ, będzie zbiórka pieniędzy

W parafiach diecezji gliwickiej odbędzie się zbiórka na utrzymanie stacji Caritasu. W czerwcu straciły one kontrakt z NFZ na opiekę nad chorymi w domach.

Jak podaje Gazeta wyborcza, stacje Caritasu opiekują się chorymi w domach już od 22 lat. W samych Gliwicach przed konkursem było pięć placówek z kontraktami na długoterminową opiekę domową. Po konkursie zostały tylko dwie. W Zabrzu z dziewięciu zostało pięć. Tyle samo zostało w Katowicach, choć tam do czerwca działało aż czternaście placówek.

Jednym z głównych zwycięzców konkursu okazał się natomiast Betamed. Po konkursie, jak podaje gazeta.pl, szybko okazało się jednak, że Betamed, a także inne zwycięskie firmy zatrudniają za mało pielęgniarek, by przejąć opiekę nad wszystkimi chorymi, którymi dotąd zajmowały się przegrane placówki.

Ks. Rudolf Badura, szef Caritasu diecezji gliwickiej, złożył w śląskim NFZ siedem odwołań w sprawie utraconych kontraktów. Zwracał w nich uwagę, że konkurencja poświadczyła nieprawdę, skoro potem rozpaczliwie szukała pielęgniarek do opieki.

Więcej: www.gazeta.pl