Śląskie: 23 szpitale dostaną z NFZ 77,5 mln zł

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP04 października 2022 16:22

23 szpitale z woj. śląskiego, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu, otrzymają w sumie do końca tego i w przyszłym roku 77,5 mln zł – poinformował we wtorek dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Nowak.

Śląskie: 23 szpitale dostaną z NFZ 77,5 mln zł
Piotr Nowak - dyrektor Śląskiego OW NFZ. Fot. Rafał Razik @NFZ_Katowice
  • Specjalny mechanizm finansowy umożliwi pozyskanie dodatkowych pieniędzy szpitalom podstawowego zabezpieczenia, w których po ostatnim zasileniu podwyżkowym wzrost wartości kontraktów nie przekroczył 16 proc.
  • W woj. śląskim dodatkowe pieniądze otrzymają 23 jednostki - szpitale powiatowe, marszałkowskie i zarządzane przez inne podmioty
  • Kwota, którą otrzyma szpital, jest wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie placówki będą otrzymywały przez 10 miesięcy - od września 2022 do czerwca przyszłego roku.
  • Warunkiem uzyskania kolejnej transzy wsparcia dla szpitali jest to w ciągu 3 miesięcy od zmiany warunków finansowania przedstawiły plan działań mających spowodować zrównoważenie kosztów i przychodów

Dodatkowe pieniądze

NFZ na polecenie ministra zdrowia przygotował specjalny mechanizm finansowy dla szpitali podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, w których po ostatnim zasileniu podwyżkowym wzrost wartości kontraktów nie przekroczył 16 proc. Dodatkowe pieniądze mają pozwolić tym placówkom na osiągnięcie progu 16 proc. wartości umów z NFZ za drugie półrocze tego roku.

- Dzięki decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa NFZ Filipa Nowaka możemy do systemu włożyć kolejne blisko 22,5 mln zł w okresie od września do grudnia tego roku, na przyszły rok szacujemy, że od stycznia do czerwca wpompujemy kolejne ok. 55 mln zł - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego NFZ Piotr Nowak.

Środki otrzymają 23 placówki

Dodał, że w woj. śląskim dodatkowe pieniądze otrzymają 23 jednostki - są to szpitale powiatowe, marszałkowskie i zarządzane przez inne podmioty.

Pieniądze otrzyma m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.

- Nasze środki w ramach kontraktu z NFZ będą powiększone o ok. 216 tys. miesięcznie, co daje nam kwotę ponad 800 tys. do końca roku. Środki te będą przeznaczone na funkcjonowanie szpitala"- powiedział dyrektor placówki Wojciech Michalik.

Przyznał, że ta kwota nie zmieni znacząco sytuacji szpitala, którego roczny budżet wynosi 200 mln zł, a kwota zobowiązań wymagalnych wynosi ponad 20 mln zł. Pozwolą jednak - jak wskazał - spłacić m.in. niektóre zaległe zobowiązania.

Współczynnik korygujący

Pieniądze trafią do szpitali dzięki wprowadzeniu specjalnego współczynnika korygującego. Kwota, którą otrzyma dany szpital, jest wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy - od września 2022 do czerwca przyszłego roku.

Jest jednak pewien warunek uzyskania kolejnej transzy wsparcia - otrzymają je szpitale, które w ciągu 3 miesięcy od zmiany warunków finansowania przedstawią plan działań mających spowodować zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum