Śląski patent na szpitalną spółkę - tak uratują lecznicę?

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2012 13:47

Zarząd województwa śląskiego szuka ratunku dla zadłużonego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Konwencjonalne sposoby w rodzaju oszczędzania na wszystkim i kolejnej zmiany dyrektora w przypadku tej placówki nie wystarczą. Zamysł jest taki, żeby przekształcić szpital w spółkę. Ale jest szkopuł...

Sprawa nie jest prosta, bo ustawie o działalności leczniczej, na mocy której można by go przekształcić w spółkę, brakuje rozporządzeń wykonawczych ministra skarbu, a poza tym nakazuje ona zatrudnić w nowym podmiocie wszystkich dotychczasowych pracowników na niezmienionych warunkach.

Szkopuł w tym, że w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach ta opcja jest nie do przyjęcia, gdyż koszty wynagrodzeń pracowników stanowią aż 90 proc. wydatków lecznicy.

Czytaj też: Tychy: pracownicy szpitala bez pensji 

Według marszałka Adama Matusiewicza sytuację szpitala może uzdrowić tylko komercjalizacja, czyli przekształcenie go w spółkę. - Musi wystartować od nowa z czystym kontem. W przeciwnym razie przestanie istnieć - tłumaczy w Gazecie Wyborczej i zapowiada, że od kwietnia szpital stanie się spółką handlową.

Tylko jak to zrobić? W Urzędzie Marszałkowskim zrodził się pomysł, żeby województwo śląskie kupiło za 546 000 zł katowicką spółkę Megrez należącą Funduszu Górnośląskiego SA. Przejęłaby ona kierowanie szpitalem w Tychach, którego majątek województwo odda jej w dzierżawę.

W dzierżawę nie pójdzie cały majątek. Niewielka jego część będzie nadal działać pod szyldem ZOZ, żeby nie narazić się na zarzut, że samorząd uchyla się od wykonania ustawowego zadania, jakim jest ochrona zdrowia mieszkańców.

Władze województwa śląskiego są wyczulona na tę kwestię. Starostwa powiatowego z tego regionu (w Częstochowie i Pszczynie) przegrały w sądach administracyjnych procesy w sprawie wydzierżawienia powiatowych szpitali spółkom. Głównym zarzutem było to, że ochrona zdrowia jest zadaniem samorządu, którego nie można się zrzec, przekazując jego realizację zewnętrznemu podmiotowi, nawet jeśli to spółka samorządowa.

Czytaj też: NSA: powiat nie może przekazać ochrony zdrowia prywatnej spółce 

Tak więc, żeby nie spotkać się z takim zarzutem, szpital będzie istniał, choć w kadłubowej formie i z długami. Jak informuje Gazeta Wyborcza, marszałek deklaruje, że pomoże w ich spłacie. Liczy też na porozumienie z wierzycielami i obniżenie sumy zobowiązań.

Na razie są to projekty. Na ich realizację musi zgodzić się sejmik województwa śląskiego. Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach mówi nam, że w poniedziałek (13 lutego) rozstrzygnie się sprawa pomysłu na komercjalizację tyskiej lecznicy.

Czytaj też: wywiad w Mariuszem Kleszczewskim, wicemarszałkiem województwa śląskiego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum