Śląski Uniwersytet Medyczny: kto i kiedy pokieruje kliniką neurologii?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2013 20:08

Klinika Neurologii Katedry Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od pół roku nie ma szefa. Od 1 grudnia 2012 r. obowiązki kierownika pełni dr n. med. Michał Arkuszewski. Kiedy jednak zostanie ogłoszony konkurs na to stanowisko?

Szefem kliniki przez kilkanaście był lat prof. Grzegorz Opala, były minister zdrowia. 30 września 2011 r. w związku z przejściem na emeryturę został rozwiązany z nim stosunek pracy. Jednocześnie nawiązano nowy, na czas określony do 30 listopada 2012 r.

Ponowne podjęcie pracy na uczelni było związane ze zmianą przepisów ustawy emerytalnej. Profesorowie w wieku emerytalnym musieli wybrać: zrezygnują z pracy albo z pobierania emerytury. W większości przypadków przyjęto wypowiedzenia profesorów, po czym od razu zatrudniono ich od nowa.

Sprawę rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że przepis zmuszający do wyboru między pracą a emeryturą był niezgodny z konstytucją.

Kilka miesięcy temu rozpisano konkurs na stanowisko kierownika kliniki. Jak informuje Gazeta Wyborcza, zgłosił się tylko jeden kandydat: Grzegorz Opala. I wygrał. Do objęcia stanowiska nie doszło - jak podaje uczelnia - m.in. z przyczyn formalnych.

- Klinika Neurologii Katedry Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nie pozostawała bez kierownika ani jednego dnia - mówi nam Agata Kalafarska, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dodaje, że Michał Arkuszewski od 2008 do grudnia 2012 r. pełnił funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego, jak również okresowo zastępcy kierownika Kliniki. Jest specjalistą neurologii, posiada stopień doktora nauk medycznych, przygotowuje rozprawę habilitacyjną.

- Klinika Neurologii Katedry Neurologii pod kierownictwem dr. Michała Arkuszewskiego działa bez zarzutu - stwierdza Kalafarska, przekonując jednocześnie, że powierzanie obowiązków kierownika jednostki jest powszechnie stosowaną praktyką w instytucjach i urzędach publicznych.

Kiedy jednak przeprowadzony zostanie ogólnopolski konkurs na to stanowisko i zakończy się tym samym okres tymczasowości? - pytamy.

- Wszczęcie procedury konkursowej odbywa się na wniosek dziekana wydziału. Biorąc pod uwagę fakt, iż w przedmiotowej sprawie dziekan został poinformowany o konieczności złożenia takiego wniosku, należy się spodziewać, iż nastąpi to w najbliższym czasie - przekazała nam Agata Kafarska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum