Śląski OW NFZ ws. zamkniętych oddziałów szpitalnych w Dąbrowie Górniczej

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2016 13:19

Śląski OW NFZ przesłał oświadczenie, w którym zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację w związku z informacją o zaprzestaniu od 1 lutego działalności oddziału chorób wewnętrznych i szpitalnego oddziału ratunkowego w części internistycznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii - Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Śląski OW NFZ ws. zamkniętych oddziałów szpitalnych w Dąbrowie Górniczej
NFZ informuje, że pacjenci mogą korzystać z leczenia w ramach 90 oddziałów chorób wewnętrznych w Śląskiem Fot. Archiwum RZ

Jak wyjaśnia Fundusz, szpital poinformował Śląski OW NFZ o swoich planach w czwartek 28 stycznia ok. godz. 16.00, po czym został wezwany przez płatnika do złożenia szczegółowych wyjaśnień, w tym dotyczących zasad organizacji SOR-u. Na podstawie obowiązujących przepisów, wymogiem funkcjonowania tego oddziału jest jednoczesne posiadanie przez szpital oddziału chorób wewnętrznych.

W piątek 29 stycznia o godz. 15.00 szpital przesłał do Śląskiego OW NFZ wyjaśnienia, w których wskazał m.in. niemożność obsadzenia dyżurów internistycznych na skutek okoliczności, których wcześniej nie można było przewidzieć. Szpital zapewnił ponadto, że pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie nadają się do wypisania, a posiadają schorzenia kwalifikujące ich do hospitalizacji w innych oddziałach, będą mieli zapewnioną ciągłość opieki medycznej.

29 stycznia Śląski OW NFZ otrzymał również do wiadomości pismo z wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, adresowane do dyrekcji szpitala w Dąbrowie Górniczej, gdzie podkreślono, że zawieszenie działalności w części internistycznej SOR-u jest bezzasadne i nieprzewidziane przepisami. Śląski Urząd Wojewódzki wyraził jednocześnie zgodę, na podstawie przekazanych przesłanek, jedynie na miesięczny okres zaprzestania działalności oddziału chorób wewnętrznych, zamiast planowanej przez szpital półrocznej przerwy.

Aby zapewnić optymalną opiekę pacjentom, na wtorek 2 lutego Śląski OW NFZ zaplanował spotkanie, którego uczestnikami będą przedstawiciele ościennych do Dąbrowy Górniczej szpitali, tj. Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Zawiercia i Jaworzna oraz przedstawiciel wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Śląski OW NFZ informuje, że pacjenci mogą korzystać z leczenia w ramach 90 oddziałów chorób wewnętrznych w Śląskiem. Odpowiedzi na pytania dotyczące miejsc udzielania świadczeń można uzyskać pod numerem czynnej całodobowo infolinii Śląskiego OW NFZ: 801 002 903, 32 790 09 03 (dla dzwoniących z zagranicy i telefonów komórkowych) oraz 32 735 16 00 (w godzinach 8.00-16.00).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum