Śląski OW NFZ: renegocjacji kontraktów nie będzie

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek ZDrowia • • 03 kwietnia 2009 10:48

Wszystkie szpitale regionu śląskiego podpisały nowe kontrakty z NFZ. Ich dyrektorzy nie są jednak z nich zadowoleni. Twierdzą, że już wkrótce będą potrzebować więcej pieniędzy. Fundusz odpowiada - nie ma mowy.

Kontrakty miały zostać podpisane już w grudniu. Ze względu na liczbę błędów jakie zawierały oferty, konkurs odwołano. Ze względu na to Śląski Odział Wojewódzki NFZ podpisał ze szpitalami tylko aneksy na pierwszy kwartał 2009 r. W styczniu ogłoszono nowy konkurs.

– Procedura już się zakończyła podpisaniem kontraktów. Nie udało się jedynie w przypadku trzech, nowych, niewielkich placówek, o niewielkim znaczeniu strategicznym, które nie przygotowały się dpowiednio do spełnienia wymogów formalnych w ofercie. W sumie 189 palcówek podpisało kontrakty – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ

Fundusz jest zadowolony, ale dyrektorzy wcale.

– Otrzymałem kontrakt o kilkaset tysięcy większy, ale liczyłem na kilka milionów. Tymczasem nie milkną żądania podwyżek, na przykład ze strony pielęgniarek. Będzie bardzo ciężko przeżyć ten rok, o ile fundusz nie będzie renegocjował kontraktów w trakcie roku i da nam więcej na leczenie chorych – mówi Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Inni dyrektorzy twierdzą, że dostali nawet mniej pieniędzy niż w zeszłym roku. NFZ temu zaprzecza i zapowiada, że na renegocjacje i większe pieniądze za leczenie, nie ma co liczyć.

– Rozdzieliliśmy wszystkie pieniądze przeznaczone w planie finansowym na leczenie szpitalne – wyjaśnia Kopocz.

Dlatego szpitale, które już zdążyły zwrócić się do funduszu o zapłacenie za ponadlimitowych pacjentów spotkały się z odmową. Więcej, NFZ uprzedza w swoich pismach dyrektorów, że podpisując kontrakt, zobowiązali się do przestrzegania limitów i jeśli je więc przekraczają, to naruszają warunki umowy. To wyraźny sygnał, by „trzymać się kontraktów”.

Także centrala NFZ od kilkunastu tygodni informuje o mniejszych niż się spodziewano wpływach ze składki zdrowotnej. Wszystko z powodu kryzysu gospodarczego. Zamiast o wzroście, mówi się w Warszawie o groźbie zmniejszenia kontraktów na leczenie.

Sytuacja nie jest chyba aż tak straszna, jak się ją w centrali maluje. Dokonane w ostatnich dniach zmiany w tegorocznym planie finansowym Funduszu są korzystne, przynajmniej dla szpitali na Śląsku. Cały budżet Ś OW NFZ  planowany na 6 mld 560 mln zwiększono o ponad 106 mln zł. Ponad połowę z tej kwoty przeznaczono właśnie na leczenie szpitalne. Łącznie mają one dostać w 2009 roku 3 mld 33 mln zł, czyli najwięcej od czasów, gdy w ogóle zaczęto liczyć, ile dostają pieniędzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum