Śląski NFZ ogłosi konkursy na brakujące świadczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 16:01

Konkursy na świadczenia, które okazały się potrzebne po wprowadzeniu w ub. r. sieci szpitali, ogłosi w najbliższym czasie Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko w tym roku do placówek, które zawrą umowy, trafi 25 mln zł.

Jerzy Szafranowicz: - Konkursy ogłosimy w ciągu tygodnia, dwóch. Fot. Archiwum

- Konkursy ogłosimy w ciągu tygodnia, dwóch. Będą ogłoszone w zakresach, gdzie umów wcześniej nie było, np. na karetki N dla Częstochowy i Bielska-Białej. Są niezbędne i bardzo się cieszę z tej decyzji, mamy pieniądze na ratowanie życia noworodków. Również na OIOM-y, bo nie możemy być obojętni na to, że stoi OIOM od dwóch, trzech lat w szpitalu publicznym, za publiczne pieniądze zrobiony, dofinansowany ze środków UE, a my tego nie kontraktujemy. Można się zastanowić oczywiście, czy ktoś słusznie podjął taką decyzję w przeszłości. Ja nie jestem od oceny. Dzisiaj brakuje tych łóżek w Katowicach, chcę je kupić - powiedział dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

W październiku ubiegłego roku weszła w życie tzw. sieć szpitali. Te placówki, które się w niej znalazły, mogą liczyć na kontrakt z NFZ, pozostałe muszą się ubiegać o kontrakty w konkursach.

- W związku z trwającą ogólnopolską debatą o zdrowiu, którą zainaugurował pan minister zdrowia Łukasz Szumowski, w naszym województwie również analizujemy potrzeby zdrowotne mieszkańców. Na podstawie umów, które zostały zawarte już w ramach "ustawy sieciowej", zostały wyciągnięte pewne wnioski - podkreślił podczas czwartkowej (10 maja) konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wśród planowanych konkursów są postępowania dotyczące leczenia szpitalnego w zakresie reumatologii dla powiatu pszczyńskiego, gdzie umowę obecnie realizuje Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, leczenia szpitalnego w zakresie dermatologii i wenerologii oraz geriatrii dla subregionu centralnego, gdzie umowę obecnie realizuje Katowickie Centrum Onkologii, leczenia szpitalnego w zakresie endokrynologii dla subregionu centralnego, gdzie umowę realizują Piekarskie Centrum Medyczne i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Konkursy mają też objąć leczenie szpitalne w zakresie otorynolaryngologii dziecięcej dla województwa śląskiego, gdzie obecnie umowę realizuje Centrum Medyczne Mavit, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku oraz Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach, leczenie szpitalne w zakresie chorób wewnętrznych dla miasta Gliwice, gdzie umowę realizuje obecnie szpital Vito-Med, świadczeń udzielanych przez wyjazdowy zespół sanitarny typu N dla obszaru północnego i południowego województwa śląskiego, anestezjologii i intensywnej terapii w ramach trzech obszarów kontraktowania: Siemianowice Śląskie, Katowice i Częstochowa oraz izby przyjęć, gdzie planowane obszary kontraktowania to: Siemianowice Śląskie, Katowice i Gliwice.

O brakach w dostępie lub ich zagrożeniu w tych zakresach i na tych terenach woj. śląskiego informowali wcześniej - również za pośrednictwem mediów - samorządowcy i dyrektorzy szpitali. Wyniki konkursów będą znane do 1 lipca 2018 roku, umowy mają być zawierane na cztery lata.

Jak zaznaczył Jerzy Szafranowicz, z końcem marca br. wygasły umowy na leczenie szpitalne w placówkach, które znalazły się poza systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Jeszcze pod koniec ubiegłego i na początku tego roku ogłoszono ponad 50 konkursów ofert o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie hospitalizacji, hospitalizacji planowej i zespołu chirurgii jednego dnia. Część umów została aneksowana, aby - jak wskazywano - mieć czas na znalezienie optymalnych rozwiązań dla pacjentów.

Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum