Śląski NFZ apeluje do okolicznych szpitali o przejęcia pacjentów z Pszczyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 17:46

Dyrekcja śląskiego oddziału NFZ wystosowała we wtorek komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy w przejmowaniu pacjentów szpitala w tym mieście, wymagających dalszej hospitalizacji.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, prowadzące szpital w Pszczynie Centrum Dializa zawiesiło we wtorek (12 czerwca) działalność tej placówki. W marcu NFZ wypowiedział mu umowę na świadczenie tam usług. Powiat pszczyński chce w trybie natychmiastowym przejąć szpital i zapewnić jego nieprzerwaną działalność - oświadczył we wtorek starosta Paweł Sadza.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Centrum Dializa Witold Jajszczok, szpital w Pszczynie poinformował we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki, śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach o czasowym zawieszeniu pracy większości oddziałów szpitala.

- Przyczyną takiej decyzji są braki kadrowe, m.in. w szpitalu nie ma obecnie wystarczającej do kontynuowania działalności ilości lekarzy i pielęgniarek. Niestety, potwierdziły się nasze przewidywania, że w związku z niepewną sytuacją szpitala po 1 lipca pracownicy będą poszukiwać nowych miejsc pracy, które zapewnią im stabilizację - poinformował Jajszczok.

Czytaj także: Pszczyna: szpital wstrzymuje działalność. Jest oświadczenie NFZ

- 20 pacjentów szpitala w Pszczynie wymaga przewiezienia do innych szpital i to działanie jest właśnie organizowane. Pacjenci, którzy zgłaszają się na izbę przyjęć, informowani są o tym, gdzie aktualnie mogą otrzymać stosowną pomoc - dodał.

Zawieszona została praca oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych (neurologii), izby przyjęć, neonatologii II stopnia referencyjnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz położnictwa i ginekologii II stopnia referencyjnego.

Dyrekcja śląskiego NFZ komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy w przejmowaniu pacjentów szpitala w tym mieście, wymagających dalszej hospitalizacji.

Dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz odniósł się także do pisma starosty pszczyńskiego z 12 czerwca 2018 r., który wyraził wolę "przejęcia kontraktu w trybie natychmiastowym". Wyjaśnił, że z uwagi na trwającą umowę z Centrum Dializa nie ma prawnych możliwości przekazania kontraktu w trybie natychmiastowym na podstawie jednostronnego oświadczenia woli dyrektora śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ. Trwają postępowania konkursowe na udzielanie od 1 lipca 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach świadczonych przez Centrum Dializa w powiecie pszczyńskim.

Przypomnijmy, że 20 marca 2018 r. dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ rozwiązał umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego ze szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca. Wśród powodów były m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wygasa 30 czerwca 2018 r.

Centrum Dializa, dzierżawca szpitala w Pszczynie, przekazało we wtorkowym komunikacie, że "odczuwalne w ostatnich dniach pogorszenie sytuacji finansowej szpitala jest rezultatem rygorystycznego egzekwowania przez NFZ budzących wątpliwość wielomilionowych kar nakładanych na szpital oraz wieloletnich opóźnień w zapłacie ponad 16 mln zł należności za tzw. nadwykonania".

Śląski NFZ zapowiada, że podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuowania leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc na numer całodobowej infolinii: 801 002 903 lub w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku na numer: 32 735 16 00.

Anna Gumułka (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum