Śląski NFZ aneksuje umowę z będącym poza siecią szpitalem w Gliwicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2018 19:04

Propozycję przedłużenia o trzy miesiące umów na finansowanie świadczeń w oddziale chorób wewnętrznych i izbie przyjęć będącego poza siecią Szpitala Vito-Med w Gliwicach przedstawił w poniedziałek (19 marca) prezydentowi Gliwic dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

Dyrektor oddziału NFZ przedstawił prezydentowi miasta propozycję trzymiesięcznego przedłużenia obowiązywania umów.

W ubiegłym tygodniu w związku z wygasającym z końcem marca kontraktem w tym zakresie władze Gliwic i szpitala zorganizowały konferencję na temat trudnej sytuacji placówki. Ostrzegano, że od 1 kwietnia 40-łóżkowy oddział wewnętrzny, który w 2017 r. leczył ponad 1700 pacjentów, przestanie działać, a pacjentami będą musiały zająć się inne szpitale.

Oddział obok podstawowych świadczeń udzielanych w ramach tego profilu stanowi istotne wsparcie dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale udarowym. Przeciw zakończeniu jego działalności zaprotestowali więc również lekarze neurolodzy. Wygaśnięcie kontraktu mogło też zagrażać całodobowym dyżurom na izbie przyjęć dla pacjentów internistycznych i neurologicznych.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros, w poniedziałek w siedzibie oddziału w Katowicach odbyło się spotkanie jego dyrektora Jerzego Szafranowicza z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem.

Dyrektor przedstawił prezydentowi propozycję trzymiesięcznego przedłużenia obowiązywania umów. Zgodnie z procedurą śląski oddział NFZ wystosuje teraz wniosek o zgodę na aneksowanie kontraktu do prezesa NFZ. Podpisanie aneksu jest planowane na 23 marca 2018 r. z datą obowiązywania do końca czerwca br.

- Priorytetem działania Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest zapewnienie optymalnego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów z Gliwic i powiatu gliwickiego. Dodatkowym argumentem, skłaniającym do decyzji o aneksowaniu umowy, jest prawdopodobna zmiana w organizacji gliwickich szpitali - poinformował śląski NFZ w komunikacie.

W ubiegłym roku gliwicki szpital Vito-Med nie został zakwalifikowany do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli do tzw. sieci, choć - jak podkreślają przedstawiciele placówki - od kilkunastu lat realizował na podstawie umowy z NFZ całodobowo świadczenia szpitalne na oddziałach wewnętrznym, neurologicznym, udarowym i na izbie przyjęć.

Szpital Prowadzi też poradnie specjalistyczne. O pieniądze na swoje usługi musi się starać w ramach specjalnych konkursów dla szpitali spoza sieci.

Szpital jako jedyny w powiecie gliwickim leczy udary mózgu i schorzenia neurologiczne, a w tych przypadkach ważny jest czas podjęcia leczenia. Zajmuje drugie miejsce w województwie śląskim pod względem liczby przyjęć w przypadku udaru niedokrwiennego mózgu i czwarte miejsce pod względem liczby hospitalizacji w przypadku leczenia szpitalnego neurologicznego. Placówka zapewnia opiekę dla ponad 300 tysięcy mieszkańców i corocznie trafiają do niej prawie cztery tysiące pacjentów.

Od dekady placówka jest prowadzona przez niezależną od miasta spółkę pracowniczą.

PAP - Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum