Śląsk: żeby realizować plan B też trzeba mieć pieniądze

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 11:08

Do rządowego programu

Prezydent Lech Kaczyński zakwestionował trzy z pięciu ustaw, które umożliwiałyby obowiązkową restrukturyzację wszystkich szpitali.

Rząd dał placówkom wolną rękę. Chodzi o program „Ratujmy polskie szpitale”, dzięki któremu komercjalizowane placówki dostaną od rządu pieniądze na częściową spłatę długów. Drugą część zadłużenia mają przejąć samorządy, by szpitale-spółki wystartowały z czystym kontem - czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

W województwie śląskim działa prawie 100 publicznych szpitali. Prawie każda placówka jest w pewnym stopniu zadłużona. Dlaczego zatem tylko osiem szpitali przystąpiło do rządowego programu?

Rząd nie chce ujawnić, które przystąpiły do programu. Najprawdopodobniej w grę wchodzą tylko miejskie i powiatowe placówki. Śląski Urząd Marszałkowski, któremu podlegają szpitale wojewódzkie, otwarcie informuje, że „od nich nie zgłosił się nikt”.

- Mamy 56 placówek. Jedenaście to wielkie szpitale, inne to maleństwa, więc nie możemy przekształcać ich hurtem. Sami je zmieniamy i to z sukcesami. W wielu udaje się uzdrowić finanse - mówił wicemarszałek Mariusz Kleszczewski podczas wczorajszej (16 kwietnia) regionalnej konferencji Rynku Zdrowia odbywającej się w Katowicach.

Nim szpitale wojewódzkie przekształcą się w spółki prawa handlowego, urząd połączy małe szpitale w jeden większy, a dużym da pieniądze na konieczne remonty i inwestycje, by w 2012 roku spełniały wymogi i dalej mogły leczyć ludzi.

 - Gdyby były spółkami, nie moglibyśmy im już pomagać - tłumaczył wicemarszałek.

Przede wszystkim jednak suma zobowiązań szpitali wojewódzkich przekracza pół miliarda i samorządu po prostu nie stać na przejęcie choćby części długu największych i najbardziej zadłużonych szpitali, czytamy.

- W innej sytuacji są miasta czy powiaty, które mają jeden szpital i mogą sobie pozwolić, by do niego sporo dołożyć. My mamy 56 ZOZ-ów i nie dalibyśmy rady. Jesteśmy na to za biedni - tłumaczył Mariusz Kleszczewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum