Śląsk: szpitale kliniczne dostaną mniej na leczenie

Autor: IAR/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 19:50

Nawet 600 milionów złotych może zabraknąć w budżecie śląskiego oddziału NFZ w przyszłym roku.

14 grudnia w śląskim oddziale NFZ odbyło się spotkanie, na które przybyli dyrektorzy śląskich szpitali klinicznych oraz władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Siedem szpitali klinicznych dostanie prawdopodobnie o blisko 41 milionów złotych mniej na leczenie.

– Dopóki nie będziemy mieli większych pieniędzy z centrali, to nie ma czego dzielić. To byłoby wspólne dzielenie bidy, bilans jest jednakowy – podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego oddziału NFZ przyznaje, że cięcia w 2010 roku oznaczają ograniczenie pieniędzy na m.in. lecznictwo sanatoryjne, rehabilitację oraz stomatologię. Szpitale kliniczne zobowiązane są do podpisania kontraktu z NFZ do 18 grudnia. Wiadomo, że po korekcie planu finannsowego NFZ w przyszłym roku na leczenie szpitalne przeznaczy dodatkowy miliard złotych w skali kraju. Nie wiadomo jednak, jaki procent z tej sumy trafi do województwa śląskiego. Minister zdrowia najprawdopodobniej 15 grudnia na posiedzeniu rządu przedstawi nowy plan finansowy na przyszły rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum