Śląsk: samorząd województwa pożyczy pieniądze szpitalowi w Tychach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 16:55

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach otrzyma pożyczkę w wysokości 4 mln zł - zdecydowali w poniedziałek (23 stycznia) wojewódzcy radni. Pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań placówki.

Przyznanie pożyczki szpitalowi wiązało się z korektą budżetu województwa na br. Uchwałę w tej sprawie głosowano podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Pożyczka pozwoli spłacić zaległe należności dostawcom prądu, gazu, żywności, leków i innych środków, a także uregulować należności bieżące - poinformował wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski. Zaznaczył, że pożyczka - podobnie jak wcześniej udzielana szpitalowi przez samorząd pomoc - nie może być przeznaczona na płace.

Tyska placówka jest jednym z największych szpitali w regionie. Od lat walczy z trudnościami finansowymi, a od ponad roku realizuje program naprawczy. Wedłu stanu na 22 grudnia 2011 r. szpital miał 11,7 mln zł zajęć komorniczych, dotyczących roszczeń związanych z brakiem realizacji porozumienia płacowego z 2008 roku. Najpierw do komornika zwróciły się pielęgniarki: sąd nakazał wypłacić im zaległe wynagrodzenia i na początku grudnia komornicy zajęli konta szpitala na kwotę blisko 5,5 mln zł.

Kleszczewski zaznaczył, że wraz z udzieleniem pożyczki zajęcia komornicze nie znikają. Są one poważnym problemem dla placówki, bo pochłaniają większość środków na leczenie.

W opinii wicemarszałka, decydująca dla przyszłości szpitala będzie postawa załogi.

- Samorząd województwa nie kwestionuje, że pracownikom należą się zaległe pensje, ale bez odblokowania kont placówka nie może funkcjonować - przekonuje Kleszczewski. - Chcemy pomóc temu szpitalowi, ale chciałbym, aby pracownicy również chcieli pomóc swojemu zakładowi pracy - podkreślił wicemarszałek.

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum