Śląsk: prywatne gabinety coraz częściej odwiedzane

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 11:07

Mieszkańcy województwa śląskiego są w krajowej czołówce pacjentów dopłacających do własnego zdrowia. 90 proc. przychodni na Górnym Śląsku to placówki prywatne.

Dwa lata temu PZU po raz pierwszy sprawdziło, jaki jest stosunek rodaków do prywatnej opieki zdrowotnej. Zapytano o to mieszkańców dziewięciu największych polskich miast, m.in. Katowic. Już wówczas okazało się, że za ochronę zdrowia mieszkańcy Śląska skłonni są płacić coraz więcej.

PZU oceniło, czy w kryzysie ta skłonność się zmieniła. - Kryzys nie zwiększa finansowania sfery publicznej. Jest wręcz przeciwnie. Także pracodawcy nie są skłonni do ponoszenia dodatkowych wydatków na ochronę zdrowia pracowników, a co za tym idzie, motywacja Polaków do korzystania z usług sektora prywatnego nie słabnie - ocenia Marek Gorajek, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych PZU Życie SA.

Wydatki na prywatną opiekę rosną z roku na rok, ale nie są duże - rocznie nie przekraczają w regionie śląskim 300 zł na osobę. Jednak liczba pacjentów jest olbrzymia. Z płatnej służby zdrowia w ciągu roku skorzystał co trzeci mieszkaniec regionu powyżej 15. roku życia. Wyda średnio po 25 złotych miesięcznie. Korzysta głównie z małych, prywatnych gabinetów lekarskich, rzadziej z sieciowych, dużych centrów medycznych. Tam oczekuje opieki lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty (stomatologa, ginekologa) i wykonuje szybko badania diagnostyczne.

Niestety - wydatków z prywatnej kieszeni nie możemy odliczać w żaden sposób od podatku. Ulga zdrowotna zniknęła w 2001 roku. Prace nad przywróceniem ulgi na ubezpieczenie uzupełniające trwają od 2007 roku. Mówi się o możliwości odliczenia od podatku 150 zł – przypomina Polska Dziennik Zachodni.

Ubezpieczenia zdrowotne w cenie do 60 złotych miesięcznie cieszą się poparciem blisko 70 proc. badanych przez PZU. Można by w jego ramach korzystać z prywatnego gabinetu.

- Tego typu ubezpieczenie może posiadać docelowo około 15 proc. obywateli naszego kraju, co jest poziomem porównywalnym dla takich państw jak Niemcy, Wielka Brytania - sugeruje prof. Aldona Frąckiewicz-Wronka z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum