Śląsk: niewykorzystane pieniądze na leczenie nowotworów

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2015 20:04

Ze 125 mln zł jakie śląski NFZ miał wydać w pierwszym półroczu na leczenie szpitalne w ramach pakietu onkologicznego, w kasie Funduszu zostało aż 50 mln zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Śląsk: niewykorzystane pieniądze na leczenie nowotworów
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Pakiet onkologiczny miał zapewnić wszystkim chorym z podejrzeniem raka szybką diagnostykę, a osobom, u których wykryto nowotwór, natychmiastowe leczenie. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że odtąd w onkologii nie ma już kolejek, bo szpitale mogą przyjmować pacjentów onkologicznych bez limitów. Przepustką do leczenia bez kolejek miała być tzw. zielona karta.

Szpitale wprawdzie przyjmują wszystkich pacjentów chorych z nowotworami, ale Fundusz wcale za wszystkich nie płaci. Świadczą o tym liczby - przekonuje Gazeta.

Kontrakt na leczenie w ramach pakietu ma 60 szpitali w województwie śląskim. Ich wartość w pierwszym półroczu wyniosła 125,8 mln zł. Szpitale dostały jednak z tej puli tylko 74,7 mln zł. Nie dlatego, że nie chciały więcej, ale dlatego, że NFZ uznał, że ich chorzy w pakiecie się nie mieszczą. Owszem, mają raka, ale nie spełniają kryteriów narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej: katowice.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum