Śląsk: najlepszym szpitalom też brakuje pieniędzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 października 2009 09:17

Trzy najlepsze tzw. szpitale monospecjalistyczne w Polsce działają na Śląsku.

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich to według rankingu Rzeczpospolitej najlepszy szpital w województwie śląskim, a jednocześnie najlepszy szpital monospecjalistyczny w kraju. Drugie miejsce w tej samej kategorii zajęło Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, a trzecie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jednak szpitale na Śląsku w porównaniu do placówek w innych częściach kraju zawsze miały pod górkę, a czekający w kolejce na zabiegi pacjenci mogą pocieszać się tylko jednym: czekają na leczenie u najlepszych z najlepszych – podaje Gazeta Wyborcza.

Śląska Kasa Chorych za czasów Andrzeja Sośnierza kontraktowała dużo zabiegów, ale za niską cenę. Ponieważ porad i operacji Śląsk miał więcej od innych, uznano, że trzeba tutejszej służbie zdrowia zabrać trochę pieniędzy i przenieść je gdzie indziej. Dobry dla śląskich szpitali był 2008 rok, kiedy NFZ zapłacił niemal za wszystkich chorych, jakich przyjęły. Teraz zapowiadał, że za dodatkowo przyjętych pacjentów nie zapłaci.

W ostatnich tygodniach do śląskiego oddziału NFZ spłynęło ze szpitali ponad 70 wniosków o renegocjacje kontraktów.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że rosną długi 11 największych szpitali w województwie. Zobowiązania wymagalne urosły z 85 mln zł w końcu grudnia 2008 roku do 108 mln zł w końcu sierpnia 2009 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum