Śląsk: kto w sieci szpitali, a kto poza nią?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 października 2016 15:12

Z projektu zakładającego tworzenie sieci szpitali wynika, że na Śląsku może ostatecznie wejść do niej nawet mniej niż połowa szpitali. MZ przekonuje, że to jeszcze nie gotowe rozwiązania, poza tym nie pominie szpitali ważnych dla bezpieczeństwa zdrowotnego.

Śląsk: kto w sieci szpitali, a kto poza nią?
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wyliczono, że spośród 141 szpitali w całym województwie szanse na wejście do sieci ma 65. Fot. archiwum RZ

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wyliczono, że spośród 141 szpitali w całym województwie szanse na wejście do sieci ma 65. To zaskakująco mało.

Jak wynika z projektu, dla szpitali I, II i III stopnia podstawowym warunkiem wejścia do sieci będzie posiadanie od minimum dwóch lat kontraktu na izbę przyjęć lub oddział ratunkowy. Muszą mieć co najmniej dwa z pięciu oddziałów: internę, chirurgię ogólną, położnictwo, neonatologię i pediatrię. Szpitale II stopnia mają mieć co najmniej dwa oddziały specjalistyczne spośród zaledwie siedmiu specjalności (ortopedia, kardiologia, laryngologia, okulistyka, urologia, neurologia i chirurgia dziecięca) - przypomina Gazeta Wyborcza.

Projekt zakłada, że wyłonione przy zastosowaniu wspomnianych kryteriów szpitale uzyskają roczny ryczałt dla tych oddziałów, których posiadanie zdecydowało o zakwalifikowaniu do sieci. O kontrakt dla pozostałych oddziałów te i inne szpitale mają zabiegać w drodze konkursów. Tyle tylko, że środki, o które będzie można rywalizować w drodze konkursu mają stanowić zaledwie 15 proc. kwoty przeznaczonej na szpitalnictwo.

Jeśli sztywno stosować kryteria wejścia do sieci to - jak mówi Gazecie Wyborczej Aleksandra Skowronek, zdrowotna marszałek województwa - do sieci nie wejdą tak znane i ważne szpitale jak np. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy Centrum Reumatologii im. Jerzego Ziętka w Ustroniu.

Jak przekonuje w rozmowie z Gazetą Wyborczą wiceminister zdrowia Piotr Gryza, trudno znaleźć takie kryteria, które pozwalałyby niejako na automatyczne włączanie do sieci wszystkich szpitali ważnych dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlatego ministerstwo proponuje rozwiązanie: szpitale pełniące istotną rolę w systemie miałyby trafiać do sieci za zgodą ministra zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum