Skowronek: inwestorzy nie będą zainteresowani pakietem mniejszościowym

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 14:22

Zmiany w ustawie o działalności leczniczej i ich wpływ na sytuację szpitali były tematem pierwszej zdrowotnej sesji podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (ECC 2016), jaki odbywa się w dniach 18-20 maja w Katowicach. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele NFZ i samorządu oraz zarządzający szpitalami.

Fot. archiwum

Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialna za ochronę zdrowia oceniła, że zapisy o zmianie ustawy o działalności leczniczej skomplikują politykę
samorządów wojewódzkich w zakresie podległych im zakładów opieki zdrowotnej.

Podała, że samorząd województwa śląskiego jest organem założycielskim dla 36 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jedynym udziałowcem w 9 spółkach medycznych i większościowym udziałowcem w spółce Megrez w Tychach.

Wskazała, że zmiany w ustawie o działalności leczniczej m.in. blokują samorządowi ruchy, których chciał dokonać w zakresie działalności medycznej tych jednostek, które nie są strategiczne z punktu widzenia zabezpieczenia świadczeń medycznych dla mieszkańców naszego województwa. Jako przykład wskazała sanatoria w Rabce czy Goczałkowicach Zdroju.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy możliwość zbycia udziałów będzie dotyczyła tylko
mniejszościowego pakietu. Żaden inwestor prywatny nie kupi mniejszościowego pakietu. Jedyna możliwość zaistnienia inwestora prywatnego w sektorze zdrowotnym, to pakiet większościowy, ponieważ on daje możliwość inwestowania. Kolejnym problemem jest zapis, który mówi o tym, że nie będzie możliwości wypłaty dywidendy. Który podmiot prywatny zainwestuje swoje środki, jeżeli nie będzie miał dostępu do takiej opcji? - pytała podczas sesji na EEC wicemarszałek Aleksandra Skoworonek.

Inna kwestia, na którą zwróciła uwagę dotyczyła faktu, że samorządy w ustawie, która dotyczy finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych zobowiązane będą do tego, by finansować świadczenia zdrowotne na swoim terenie.

- Bogate samorządy będą mogły to robić, biedne niestety nie. Pamiętajmy też, że jesteśmy w nowej perspektywie środków unijnych, w której wymagane jest zabezpieczenie pieniędzy na wkład własny. Oznacza to, że tych wydatków samorządy będą miały obecnie bardzo dużo - podkreśliła wicemarszałek województwa śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum